Podniesienie wieku emerytalnego - jakie są nasze perspektywy?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2012 17:00
- To konieczne ze względu na zmieniającą się strukturę demograficzną w Polsce - głoszą zwolennicy. Przeciwnicy kontratakują twierdząc, że rząd próbuje załatać dziurę w systemie emerytalnym kosztem obywateli.
Audio
Pracownik na rusztowaniu Empire State Building, Nowy Jork, 1930
Pracownik na rusztowaniu Empire State Building, Nowy Jork, 1930Foto: źr. Wikipedia/

- Nie patrzmy na reformę systemu emerytalnego w kategoriach wojny, ale merytorycznej dyskusji - apelował poseł Sławomir Neumann (PO) w audycji "Za, a nawet przeciw". Jego zdaniem podniesienie wieku będzie miało swoje realne znaczenie za kilkanaście lat, dlatego trzeba patrzeć i działać perspektywicznie. - Tylko w tym roku zejdzie z rynku pracy około 100 tys. osób w wieku produkcyjnym. Za kilkanaście lat nie będziemy mieć na polskim rynku pracowników - podkreślił.

Polityk dodał, że dziś perspektywa zapotrzebowania na pracowników także w starszym wieku wydaje się mglista, ale prognozy te wynikają ze zmnian demograficznych. - Nie grozi bezrobocie wśród osób po 50 roku życia, ludzie będą potrzebni do pracy - zapewnił.

Przyznał, że podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet będzie kwestią najbardziej dyskutowaną przy tej reformie. - Ale miejmy świadomość, że kobiety, które często mają niższe pensje oraz, ze względu na wychowywanie dzieci, okresy nieskładkowe, będą miały niższe emerytury. Chcemy wyrównać te szanse.

Henryk Nakonieczny, członek prezydium komisji krajowej NSZZ Solidarność wyraził obawę, że w wyniku taktyki rządu PO i PSL może nie dojść do publicznej debaty. - Domagamy się, by obywatele mieli możliwość wypowiedzenia się w tej tak ważnej kwestii, także dlatego, że w procesie referendalnym debata jest obowiązkowa i to byłaby doskonała okazja, by wyłożyć wszystkie argumenty zwolenników i przeciwników podwyższenia wieku emerytalnego, a przede wszystkim przedstawić inne rozwiązania - powiedział w rozmowie z Ernestem Zozuniem.

Jego zdaniem argument, że inne kraje europejskie także przesuwają granicę przejścia na emeryturę jest w Polsce nietrafiony, gdyż średnia długość życia w naszym kraju dopiero zbliża się do europejskiej średniej.

- W mojej ocenie wydłużenie wieku emerytalnego nie poprawi sytuacji finansowej systemu ubezpieczeń społecznych, przybędzie nam natomiast osób korzystających z różnych świadczeń. My proponujemy rozpocząć od ujednolicenia składki emerytalnej, bo deficyt z tytułu preferencyjnych składek to 10 mld rocznie - wyjaśnił.

Przypomniał, że reforma systemu emerytalnego w 1998 roku pozwala na wybór, po przekroczeniu progu emerytalnego, by przejść na świadczenia emerytalne, bądź pozostać aktywnym zawodowo. - Należy raczej szukać rozwiązań aktywizujących, wspierających chęć dalszej pracy - podsumował.

Zapraszam do wysłuchania całej audycji "Za, a nawet przeciw, 7 lutego 2012",w której wypowiadali sie słuchacze i goście: Beata Szydło (PiS), Józef Zych (PSL), Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan.

Czytaj także

Kobiety wcześniej na emeryturę zgodnie z prawem

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2010 16:56
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z ustawą zasadniczą. Zdania odrębne złożyło trzech sędziów - Teresa Liszcz, Sławomira Brokowska-Jaśkiewicz i Ewa Łętowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PO krytykuje PSL. Poszło o emerytury

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 15:48
Poseł Platformy Adam Szejnfeld krytycznie odnosi się do sposobu w jaki koalicyjny PSL przedstawia swoje propozycje dotyczące zmian w emeryturach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żyjemy dłużej, więc odpoczywać będziemy później

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 07:15
Władysław Kosiniak-Kamysz (minister pracy): Zwiększa się liczba osób w wieku poprodukcyjnym, a będzie spadała tych w wieku produkcyjnym. Konsekwencją zmian demograficznych jest podniesienie wieku emerytalnego.
rozwiń zwiń