Państwo polskie skąpi na Kościół?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2012 08:00
- Polskie państwo wspomaga Kościół w jego funkcjach nie religijnych, ale społecznych, charytatywnych i kulturalnych jednymi z najmniejszych kwot w Europie - mówi Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego".
Audio
Państwo polskie skąpi na Kościół?
Foto: GeographBot /Wikimedia Commons/CC

Polski Kościół katolicki stanął przed ogromnym wyzwaniem. Po 23 latach budowania demokratycznego państwa może zostać zmuszony do określenia na nowo swojej pozycji. Rząd chce, by to płatnicy PIT decydowali o przeznaczeniu 0,3 procent podatku dochodowego na jeden z Kościołów. Ta formuła ma zastąpić obecnie funkcjonujący Fundusz Kościelny. Zmiana zasad finansowania Kościoła poruszyła wszystkich. Prymas Józef Kowalczyk ostro zgromił pomysł likwidacji  Funduszu Kościelnego i przeniesienia odpowiedzialności za utrzymanie Kościoła na jego wyznawców.

Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny") uważa, że działania rządu wobec Kościoła są nie do przyjęcia pod względem formuły. - Do tej pory, zgodnie z polską konstytucją i ustaleniami konkordatu, ustalenia zapadały na drodze rozmów pomiędzy obydwoma stronami. Rząd tutaj wprowadza zupełnie inną praktykę, niezgodną z prawem – twierdzi publicysta. Dziennikarz podkreśla, że nawet w laickiej Francji, w której jest bardzo głęboki rozdział Kościoła od państwa, to państwo finansuje remont wszystkich kościołów, które zostały zbudowane przed 1905 rokiem.

Paweł Olszewski (PO) przekonuje, że ostatnie działania rządu wobec Kościoła wynikają z elementarnej sprawiedliwości społecznej. - Jeśli wprowadzamy trudną reformę emerytalną, podwyższamy wiek emerytalny zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, nie może być tak, że są jakiekolwiek grupy uprzywilejowane, za które wszyscy mają płacić. Duchowni powinni solidaryzować się ze społeczeństwem  – przekonuje poseł. Polityk jest przekonany, że rozsądni hierarchowie Kościoła doskonale sobie zdają sprawę, że dotychczasowy system funkcjonowania tej instytucji był anachroniczny i wymagał zmiany.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 12.00.

(pg)

Czytaj także

"Rząd chce szybko załatwić sprawę Funduszu Kościelnego"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 09:10
Dlatego rząd chce szybko załatwić sprawę Funduszu Kościelnego - taką opinię wyraził w Sygnałach Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościół je i najeść się nie może

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 07:18
Robert Biedroń skrytykował rządowe pomysły dotyczące zmian w finansowaniu Kościołów. Wiceszef klubu poselskiego Ruchu Palikota wzywał do rozwiązania konkordatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczął się IX Zjazd Gnieźnieński

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 13:00
Zjazd ma przypominać o wartości chrześcijańskich korzeni Europy.
rozwiń zwiń