X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzywdzące kryteria oceny pracowników

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 15:25
Zuzanna Celmer (psycholog): Orientacja seksualna człowieka nie świadczy o jego wartości. W ocenie pracownika nie chodzi o to czy ktoś jest hetero, czy homoseksualny, tylko jakim jest człowiekiem, jak wypełnia swoje obowiązki.
Audio
Krzywdzące kryteria oceny pracowników
Foto: Glow Images/East News

Prasa opisała przypadek Ireneusza M., byłego już pracownika marketu w Słubicach. Pan Ireneusz jest gejem i w związku z tym był szykanowany i wyśmiewany. W końcu zwolniony. Koledzy z pracy podkreślają, że jest dobrym człowiekiem i uczciwym pracownikiem. Sprawa trafiła do sądu pracy w Gorzowie. Pan Ireneusz uważa, że został zwolniony bezprawnie.

Zdaniem Zuzanny Celmer patrzenie tylko pod kątem orientacji seksualnej jest zubażające i ogromnie krzywdzi ludzi, którzy różnią się od nas tylko w tej jednej sprawie. Dr Paweł Łuków, etyk, podkreśla, że orientacja to nie jest rzecz, która miałaby wpływ na sposób wykonywania pracy. - Uwzględnianie jej w decyzjach o zatrudnieniu jest przejawem akwizycji własnych poglądów moralnych, przeświadczenia, że zadaniem pracodawcy jest szerzenie jakiegoś światopoglądu czy troska o czystość moralną wedle własnych wyobrażeń - mówi gość Kuby Strzyczkowskiego.

- Ten problem jest dopiero przed nami z bardzo podstawowego powodu - nadal w Polsce większość gejów i lesbijek żyje w tzw. ukryciu, czyli udając osoby heteroseksualne. Im więcej osób się będzie ujawniało, tym więcej przypadków dyskryminacji będziemy obserwować - ocenia Krystian Legierski. Gość Trójki przekonuje, że heteroseksualna większość społeczeństwa w dużej części jest oswojona z tematem i tolerancyjna, natomiast w sytuacji, gdy zjawisko zacznie być bardziej widoczne, grupa osób homofonicznie nastawionych też się zaktywizuje i ujawni.

- Problem bierze się stąd, że środowiska homoseksualne dały się zaprząc do politycznego kabaretu lewicowego. Uważam, że to rodzice powinni decydować jaki profil ma szkoła i kogo powinna zatrudniać. Lewica zawłaszczyła sprawy seksu i obyczajowości - mówi Marian Kowalski, rzecznik prasowy Obozu Narodowo-Radykalnego.

Krystian Legierski argumentuje, że te tematy muszą być w przestrzeni politycznej rozwiązane i rozstrzygnięte. - Przede wszystkim różne problemy rodzą się ze złej lub braku regulacji prawnej. I tych problemów na polu niepolitycznym się nie rozstrzygnie - podkreśla gość Trójki.

W audycji także Dorota Pudzianowska, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, opowiada o sytuacji prawnej osób dyskryminowanych. Co eksperci, goście i słuchacze sądzą o współpracy z osobami homoseksualnymi oraz niechęci rodziców, by ich dziecko było uczone przez nauczyciela-geja, dowiesz się słuchając całej audycji "Za, a nawet przeciw - 25 kwietnia 2012".