Agresja w polityce nie jest tylko polskim fenomenem

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2012 15:20
- Dopóki będzie istniało społeczne przyzwolenie na agresję, dopóty politycy będą kalkulowali, co im się bardziej opłaca, czy zyskać rozgłos i mówić w sposób kontrowersyjny czy tonować wypowiedzi - mówi w Trójce dr Sergiusz Trzeciak, ekspert ds. marketingu politycznego.
Audio
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz
Marszałek Sejmu Ewa KopaczFoto: fot.PAP/Andrzej Hrechorowicz

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz proponuje, by maksymalną karą za nieparlamentarne zachowanie posłów było odebranie półrocznej diety, co stanowi równowartość 15 tys. złotych. Zdaniem prezesa PiS kary pieniężne to za mało. - Chodzi o wyeliminowanie takich osób z życia publicznego - powiedział Jarosław Kaczyński w piątek w Sejmie. Marszałek Kopacz powołała zespół parlamentarny, który zajmie się propozycjami zmian w regulaminie. Zespół będzie pracował bez posłów PiS.

- Jarosław Kaczyński w sposób ewidentny kłamie mówiąc, że komisja etyki będzie karała obecną opozycję. To nie jest prawda, bowiem to obecna opozycja ma w komisji zdecydowaną większość - mówi Paweł Olszewski (rzecznik klubu parlamentarnego PO).  

Zbigniew Girzyński (PiS) podkreśla, że parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości zgadzają się co do intencji, ale mają wątpliwości, kto powinien oceniać, odpowiadać i weryfikować ewentualne kary. - Jeżeli ma to się odbywać tak jak przed komisją etyki poselskiej, to przez komisję zostało ukaranych bardzo wielu często spokojnych i stonowanych posłów PiS-u, a pan Niesiołowski, mimo że miał wiele postępowań przed komisją, nie został nawet przez nią upomniany - wyjaśnia gość Kuby Strzyczkowskiego.

Przedstawiciele PiS podjęli decyzję, że nie będą uczestniczyć w programach radiowych i telewizyjnych z udziałem Janusza Palikota i Stefana Niesiołowskiego. - To ich suwerenne decyzje, choć myślę, ze powinni zacząć od siebie - ocenia Paweł Olszewski.

Zdaniem Zbigniewa Girzyńskiego marszałek Kopacz jest niewiarygodna, ponieważ wielokrotnie swoim działaniem udowodniła, że jest marszałkiem stricte partyjnym. - Jest nieobiektywna i obawiamy się, że cały ten instrument jest poświęcony temu, by jeszcze bardziej szkodzić opozycji - mówi gość Trójki.

Czy razi nas styl i poziom prowadzonych debat? Dowiesz się słuchając całej audycji "Za, a nawet przeciw - 28 maja 2012", w której wypowiadali się także słuchacze i goście: Tadeusz Iwiński, poseł SLD; Krzysztof Kiciński, socjolog UW; dr Sergiusz Trzeciak, ekspert ds. marketingu politycznego i Stanisław Żelichowski, prezes PSL.

Czytaj także

Upadek obyczajów w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 09:40
Wiktor Świetlik: Nie chcę się pastwić nad Stefanem Niesiołowskim, który jest postacią zasłużoną historycznie. Dzisiaj powinien wycofać się z polityki, jest ewidentnie znerwicowany, natomiast problemem jest całkowita akceptacja jego działań przez partię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziobro: czy w Sejmie będzie się bić kobiety?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 13:45
Marszałek Sejmu powinna zareagować na incydent z udziałem posła Stefana Niesiołowskiego - uważa lider Solidarnej Polski, Zbigniew Ziobro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak źle jeszcze nie było. Polacy o parlamencie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 16:22
2/3 Polaków ma złe zdanie o Sejmie, co drugi negatywnie wyraża się o Senacie. Notowania obu izb parlamentu są najniższe w tej kadencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie proces za "Won do PiS-u"?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 19:40
Prawdopodobnie procesem sądowym, skończy się sprawa między Stefanem Niesiołowskim a dziennikarką "Gazety Polskiej" Ewą Stankiewicz.
rozwiń zwiń