Bez uników o seksie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 07:00
- Dziecko wcześniej czy później, z różnych źródeł dowie się wielu rzeczy o seksie. Lepiej, by prawdy dowiedziało się od rodziców w sposób nieagresywny, spokojny i możliwy do przyjęcia na jego etapie rozwoju - mówi Anna Pietruszka-Dróżdż z Fundacji MaMa.
Audio
Bez uników o seksie
Foto: Glow Images/East News

Często jednak rodzice nie wiedzą jak rozmawiać z dziećmi o seksie i kiedy zacząć to robić. Swoje zmieszanie przykrywają więc stwierdzeniami "porozmawiamy, jak będziesz starszy", "teraz nie mam czasu" albo "lepiej zajmij się odrabianiem lekcji".

- Rodzice często między sobą nie potrafią rozmawiać o seksie, zatem również nie będą potrafili rozmawiać z dziećmi. Te tematy ich krępują. Tymczasem dzieci poznają świat i rodzice są jedynymi osobami, do których mają pełne zaufanie, od których powinny uzyskiwać informacje. Seks jest dokładnie takim samym tematem jak każdy inny - wyjaśnia seksuolog dr Andrzej Depko .

Jego zdaniem ważne, by w tonie rozmowy, w emocjach rodzica dziecko nie czuło, że rozmowa dotyczy czegoś dziwnego. Ono potrzebuje podstawowych informacji, by czuć się pewnie, a wszelkie uniki, wymówki, napięcie dają mu do zrozumienia, że z seksem coś jest nie tak.

- Rozmowę z dziećmi na temat seksu trzeba zacząć od przyjrzenia się temu, jakie są nasze - rodziców, opiekunów, przekonania na temat seksualności - mówi Joanna Keszka, redaktorka naczelna portalu Barbarella.pl. Jej zdaniem, jeśli seks kojarzy nam się z radością i budowaniem intymnej więzi, z przekonaniem, że zasługujemy na dobre traktowanie, to rozmowy z dzieckiem będą łatwiejsze. Gorzej jeśli współżycie kojarzy się ze wstydem czy lękiem.

Psycholog Paweł Rasmus zaleca poruszać temat seksu jak najwcześniej, ale stosownie do wieku dziecka. Rodzicom radzi, by zdobyli podstawową wiedzę z zakresu medycyny, co może im ułatwić odpowiadanie na niektóre pytania. Dobrym pomysłem jest także odwoływanie się do wsparcia osób, które zajmują się tematem profesjonalnie: psychologów, pedagogów, ginekologów, seksuologów.

Więcej w audycji "Za, a nawet przeciw".

 

(asz)

Czytaj także

Seks wciąż tematem tabu

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 09:37
Paulina Wawrzyńczyk (grupa edukatorów seksualnych PONTON): W czasach PRL-u seksualność była tematem tabu, nie rozmawiano z dziećmi o seksie. Teraz rodzice powielają te negatywne wzorce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek analogowy kontra cyfrowi tubylcy

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 16:00
- Kończą się czasy głębokiej uwagi, linearnej lektury od początku do końca, pełnego zanurzenia w tekście. Coraz częściej robimy kilka rzeczy na raz, uprawiamy multitasking, skaczemy po rozmaitych mediach - mówi w Trójce dr Mirosław Filiciak.
rozwiń zwiń