"Jesteśmy w sytuacji istotnego sporu"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 14:06
- Istnieją wystarczające mechanizmy, by bez całej biurokratycznej uciążliwości, system refundacji funkcjonował normalnie. W wielu krajach recepta jest prostym papierkiem z nazwiskiem pacjenta, lekiem, którego potrzebuje i podpisem lekarza - ocenił w Trójce Romuald Krajewski.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Naczelna Rada Lekarska wezwała lekarzy, by od lipca nie wypisywali recept ze zniżką. Lekarze buntują się przeciw karom umownym za wystawianie recept na leki refundowane w "przypadkach nieuzasadnionych". - Kary jakimś sposobem znalazły się w umowie na wystawianie recept na leki refundowane, które zaproponował i rozesłał do lekarzy Narodowy Fundusz Zdrowia. Wszyscy się zgadzają, że umowy są niewłaściwe i powinny ulec zmianie - mówił Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Gość Kuby Strzyczkowskiego przypomniał, że wysokość kar jest zależna od pojęcia "nienależnej refundacji", mogą iść w tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy złotych.- NFZ doskonale wiedział, jakie są nasze propozycje i zastrzeżenia nawet bez spotkania, więc nie można tłumaczyć niewłaściwych projektów umów tym, że NFZ nie wiedział o co chodzi lekarzom - podkreślił wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Jarosław Katulski (PO, zastępca przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia) przyznał, że rozumie protest lekarzy z dwóch powodów: w grudniu została zmieniona ustawa refundacyjna, by zmienić przepisy dotyczące karania lekarzy oraz drugi element dotyczący możliwości karania, kiedy kontroler NFZ uzna, że leki zostały zaordynowane niewłaściwe lub bez uzasadnienia. - Tak naprawdę prezes Paszkiewicz zafundował nam ten sam problem, który mieliśmy pół roku temu i który został rozwiązany. Oczekiwałem ze strony NFZ ruchu natychmiastowego po odwołaniu prezesa - mówił Jarosław Katulski.

Jeśli dojdzie do protestu pacjent 1 lipca otrzyma receptę bez adnotacji o refundacji. - Jesteśmy w sytuacji istotnego sporu. Uważamy, że nie należy tych wymyślonych przez NFZ zasad stosować - podkreślił Romuald Krajewski. Jarosław Katulski zwrócił uwagę, że trzeba odróżnić nadużycia, które powinny być kontrolowanie i karane od systemowego rozwiązania, które nakłada na lekarzy obowiązek, że dzisiaj muszą poddać się niejako z góry systemowi kar za błędy zupełnie niezawinione.

Więcej dowiesz się słuchając całej audycji "Za, a nawet przeciw - 27 czerwca 2012", w której wypowiadali się także: Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy; Krystyna Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta; Bolesław Piecha - poseł PiS, minister zdrowia w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i Piotr Wróbel z miesięcznika "Rynek Zdrowia".

"Za, a nawet przeciw" słuchać można na antenie Trojki od poniedziałku do czwartku, w samo południe.
Komentarze do audycji można dodawać na naszym profilu na Facebooku "Trójka - Program 3 Polskiego Radia" .

Czytaj także

Protest lekarzy. "Ruch po stronie prezesa NFZ"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 16:47
Przedstawiciel Naczelnej Rady Lekarskiej Jacek Kozakiewicz powiedział w "Popołudniu z Jedynką”, że pozytywne zaaprobowanie kandydatury wiceminister zdrowia Agnieszki Pachciarz na stanowisko prezesa NFZ to "dobry znak" dla środowisk lekarskich i pacjentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piecha o Pachciarz: referencje na dobrego kierownika sklepu

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 18:04
Agnieszka Pachciarz, rekomendowana na nowego prezesa NFZ, ma nieodpowiednie doświadczanie i może nie dać sobie rady na takim stanowisku - mówił w Pulsie Trójki przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"De facto straciliśmy osiem miesięcy"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 10:10
- Zmiana jest dobra i uzdrowi relacje między ministrem a prezesem NFZ-u, ale jest spóźniona o osiem miesięcy. Minister zdrowia powinien mieć wolną rękę jeśli chodzi o dobór współpracowników - mówił w Trójce Michał Krzymowski ("Newsweek").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co po 1 lipca? Pacjenci pełni obaw

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 19:53
W służbie zdrowia czeka nas powtórka z rozrywki jak w styczniu? Tylko, że nikomu nie jest do śmiechu. Spór między lekarzami i NFZ może doprowadzić do tego, że znów, jak na początku roku, ucierpią pacjenci. Bo nie będą mogli skorzystać z refundacji recept.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Pachciarz powołana na prezesa NFZ

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 14:17
Premier Donald Tusk podpisał wniosek o powołanie na stanowisko szefa Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszki Pachciarz.
rozwiń zwiń