Związki na marsze, rząd do papierków

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 08:15
- Nie oczekuję, by nasza kampania wywołała w ludziach bunt, ale zrozumienie dla konsekwencji polityki rządu Donalda Tuska - powiedział w Trójce Henryk Nakonieczny, członek prezydium KK NSZZ "Solidarność".
Audio
Członkowie NSZZ Solidarność podczas demonstracji
Członkowie NSZZ "Solidarność" podczas demonstracjiFoto: Flickr/dielinkebw

NSZZ "Solidarność" zapowiada kampanię przeciwko rządowi. Do kin trafiły spoty dotyczące reformy emerytalnej. "Nie chcemy pracować aż do śmierci!". Na październik "Solidarność" zapowiada akcję przeciwko tzw. umowom śmieciowym. 29 września ma odbyć się marsz pod hasłem "Obudź się Polsko", w którym uczestniczyć ma związek, Prawo i Sprawiedliwość oraz Radio Maryja.

Henryk Nakonieczny uważa, że aby uratować polski system emerytalny nie wystarczy podnieść wieku emerytalnego, ale trzeba stworzyć mechanizm mobilizujący do dłuższej pracy oraz poprawić warunki zdrowotne.

Nakonieczny nie przyjmuje argumentu o rosnących kosztach pracy i ryzyku jeszcze większego bezrobocia jeśli zmusi się pracodawców do podpisywania umów o pracę. - Uważam, że pozapłacowe koszty pracy mamy jedne z najniższych w Europie, to ocena Eurostatu - dodał.

Andrzej Czerwiński (PO), zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki zwraca uwagę, że dziś pracodawcy nie są w stanie zagwarantować nikomu, że nie rozwiąże umowy przez 5 lat i dłużej. - Mamy przykłady z Europy, że młodzi ludzie wiedzą, iż nie ma wyjścia, jak tylko uczyć się funkcjonowania w  warunkach niepewności. Trzeba pokazać, że myślenie o własnej karierze i samozatrudnieniu to jest umiejętność istotna w życiu - powiedział. Przyznał jednocześnie, że sytuacja jest trudna i nawet w zakładach publicznych, gdzie ludzie czuli się pewnie, zaczyna się liczyć efektywność i opłacalność. PO chce wydajność pracy Polaka podnosić, uczyć elastyczności i wyposażać młodych w instrumenty oraz wiedze potrzebne do aktywnego działąnia na rynku pracy.

Nie zanosi się jednak na to, by związki zawodowe i rząd zaradziły tej sytuacji wspólnie.

Wysłuchaj całej audycji z udziałem słuchaczy i ekspertów: Beata Szydło (PiS), politolog dr Rafał Chwedoruk, Tadeusz Tomaszewski (SLD), Tadeusz Saniewski z Krajowej Partii Emerytów i Rencistów.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

Czytaj także

System powinien być sprawiedliwy dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 15:20
Wojciech Nagel (ekspert BCC): Nasz system emerytalny jest skomplikowany, związany z enklawami uprzywilejowań. Trzeba iść w stronę tego, by system był powszechny, jednolity.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rytualny taniec prezydenta"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 09:56
Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny"): Bronisław Komorowski zapowiada konsultacje przed podpisaniem ustawy emerytalnej udając, że jest niezależny od Platformy, ale tak czy inaczej ją podpisze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"S" wraca do sprawy emerytur i umów śmieciowych

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 06:37
"NSZZ Solidarność" wraca do sprawy wydłużenia wieku emerytalnego. W Domu Polonii w Warszawie zbiera się we wtorek Komisja Krajowa Związku, a po niej sztab protestacyjny "Solidarności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie są nasze emerytury?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 08:17
"Nie ma emerytur z OFE. Zaginęły między ZUS a funduszami" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
rozwiń zwiń