X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy potrzebne nam Halloween?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 14:00
- Samo święto ma przedchrześcijańskie, dokładnie celtyckie korzenie, bo zbiegało się ze świętem Samhain: pożegnaniem lata i początkiem zimy. Jak wierzono w takim momencie otwierały się bramy zaświatów i różnego rodzaju stwory stamtąd przychodziły - przypomina Jan Witold Suliga, antropolog kultury.
Audio
Halloween
HalloweenFoto: Glow Images/East News

W jego ocenie obecnie jednak Halloween nie ma nic wspólnego z dawnym świętem oprócz daty. Jak argumentuje podobne, także przedchrześcijańskie korzenie mają obchodzone w Polsce dziady. Kościół przejmował dawne zwyczaje i je przemieniał - mówi antropolog.

- Cukierek albo psikus to tylko powierzchowna warstwa święta, która ma przyciągać, zwracać uwagę. Halloween w swej istocie jest  promocją satanizmu, wróżbiarstwa. Jeśli bawimy się duchami, czarownicami, wampirami, upiorami to chcąc - nie chcąc zawsze odnosimy się do ojca tych zjawisk czyli szatana. To oswajanie ze mrokiem, który symbolizuje zło – podkreśla Jerzy Wolak,  publicysta magazynu „Polonia Christiana” i portalu pch24.pl.  Jak przestrzega igranie z duchami może skończyć się koniecznością wizyt u egzorcysty.

Słuchaj innych dyskusji w cyklu "Za, a nawet przeciw" >>>

W programie wypowiadali się także słuchacze Trójki i goście specjalni: Ryszard Wójcik, wicedyrektor gimnazjum nr XVIII we Wrocławiu, Dominik Tarczyński "Gazeta Polska”, ks. Tomasz Jaklewicz, "Gość Niedzielny” i  dr Tomasz Sobierajski, socjolog religii.

"Za, a nawet przeciw" słuchać można na antenie Trojki od poniedziałku do czwartku, w samo południe.

(pg)

 

Czytaj także

Kuria Warszawska: Halloween to okultyzm i magia

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 10:19
Obchodzona 1 listopada Uroczystość Wszystkich Świętych oraz wspomnienie zmarłych 2 listopada bardzo często zastępowane są promowaniem Halloween
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Działa religijne przeciwko Halloween to przesada"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 18:51
Z kościelną krytyka zabawy nie zgadza etyk z Uniwersytetu Warszawskiego Paweł Łuków. - Bardziej interesujące jest kwestia, czy to wartościowa rozrywka - powiedział w radiowej Trójce.
rozwiń zwiń