X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dla kierowcy nie ma bezpiecznej ilości alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 10:08
– Już nawet przy niewielkich stężeniach alkoholu we krwi mamy problemy z oceną odległości, prędkości, widzeniem kontrastów, rozpoznawaniem barw – mówi Ewa Tokarczyk, psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego.
Audio
Kontrola radarowa w Szczecinie, 2 listopada. Zachodniopomorska policja wzbogaciła się o 22 najnowocześniejsze, laserowe radary. Urządzenia są niezwykle precyzyjne. Pomiaru prędkości można dokonać z odległości 1200 metrów.
Kontrola radarowa w Szczecinie, 2 listopada. Zachodniopomorska policja wzbogaciła się o 22 najnowocześniejsze, laserowe radary. Urządzenia są niezwykle precyzyjne. Pomiaru prędkości można dokonać z odległości 1200 metrów. Foto: PAP/Marcin Bielecki

Ewa Tokarczyk z Instytutu Transportu Samochodowego zaznacza, że każda ilość alkoholu wpływa na nasze reakcje. – Problem w tym, w jakim zakresie i na jakie. Natomiast generalnie nie ma bezpiecznej ilości alkoholu – podkreśla. Psycholog ostrzega, że po wypiciu nawet niewielkiej ilości napojów procentowych, mamy zaburzenia koncentracji uwagi, koordynacji ruchów, widzenia.

Rozmówczyni Ernesta Zozunia wskazuje na pewien paradoks w podejmowaniu przez Polaków decyzji, w jakim odstępie czasu po zażyciu alkoholu, mogą usiąść za kółkiem. – Jeżeli piliśmy do obiadu a wracamy wieczorem, to nie pojedziemy, bo piliśmy tego samego dnia. Ale jeżeli piliśmy o godz. 11, 12 w nocy, to o 7 rano pojedziemy, bo piliśmy poprzedniego dnia – mówi. Psycholog podkreśla, że bezpieczny odstęp, który prowadzący pojazd powinien zachować po spożyciu napojów wyskokowych, to 24 godziny.
Słuchaj innych dyskusji w cyklu "Za, a nawet przeciw" >>>

Można oczywiście kupić dobry alkomat, ale nawet jeżeli wykaże on, że nie mamy alkoholu we krwi, nie znaczy to, że jesteśmy gotowi do prowadzenia pojazdu. – Jazda na kacu, kiedy już w naszym organizmie alkoholu nie ma, ale są jeszcze cały czas produkty jego spalania i przetwarzania, wcale nie jest bardziej bezpieczna niż jazda pod wpływem – podkreśla Ewa Tokarczyk.

W audycji wypowiadali się także Janusz Popiel, prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych "Alter Ego” i prof. Marian Filar, karnista.

"Za, a nawet przeciw" słuchać można na antenie Trojki od poniedziałku do czwartku, w samo południe.

(pg)

Zobacz więcej na temat: obiad transport

Czytaj także

Ponad 30 zabitych, setki rannych na drogach

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2012 08:46
Od środy do soboty na drogach doszło do 361 wypadków. Policja apeluje, by nie zostawiać powrotu na ostatnią chwilę. Przypomina, że mimo słonecznej pogody jezdnie mogą być śliskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świąteczne powroty. Policja: bardzo spokojnie

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 06:53
Trwają powroty z długiego weekendu. Na głównych drogach pracuje 10 tysięcy policjantów, którzy czuwają nad bezpieczeństwem i płynnością jazdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Długi weekend na drogach: 1837 nietrzeźwych kierowców

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 07:38
Od środy do niedzieli zginęło 36 osób, a 557 zostało rannych. W tym czasie doszło do 428 wypadków.
rozwiń zwiń