Wspólna niepodległość, ale marsze osobne

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 15:05
Obchody Święta Niepodległości zapowiadają przynajmniej cztery różniące się od siebie światopoglądowo środowiska, każde uzurpuje sobie prawo do monopolu na prawidłowe świętowanie 11 listopada. Czy obawiamy się powtórki wydarzeń sprzed roku? - próbował ustalić Ernest Zozuń.
Audio
Święto Niepodległości. Starcia policji i uczestników Marszu Niepodległości, zorganizowanego m.in. przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny na pl. Konstytucji w Warszawie, 11.11.2011.
Święto Niepodległości. Starcia policji i uczestników "Marszu Niepodległości", zorganizowanego m.in. przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny na pl. Konstytucji w Warszawie, 11.11.2011. Foto: Fot.: PAP/Paweł Supernak

Po ubiegłorocznych zamieszkach w Warszawie, do jakich doszło 11 listopada podczas Marszu Niepodległości, prezydent Bronisław Komorowski przygotował nowelizację ustawy o zgromadzeniach. Główny zapis noweli mówi o możliwości zakazania organizacji manifestacji w tym samym miejscu i czasie, jeśli władze uznają, że zagrażają one bezpieczeństwu. Stało się jednak tak, że przed tegorocznym Świętem Niepodległości ustawa nie zacznie obowiązywać.

- Marsz Razem dla Niepodległej to oferta, żeby wspólnie cieszyć się niepodległością, która jest naszym wspólnym depozytem - mówi Joanna Trzaska-Wieczorek. Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP przekonuje, że ideą marszu jest zjednoczenie ludzi reprezentujących różne środowiska, różne poglądy i różne wrażliwości polityczne wokół wspólnej wartości, którą jest suwerenność naszego kraju.

Różne pomysły na obchody Święta Niepodległości

Największy marsz zapowiadają narodowcy - deklarują, że spodziewają się nawet 50 tysięcy osób. Na ulice zamierzają wyjść także socjaliści nawiązujący jeszcze do tradycji PPS. Marsz zamierza przeprowadzić wspólnie Urząd ds. Kombatantów i Kancelaria Prezydenta, zwołują się na to święto także kibice.

- W naszym marszu pójdą przede wszystkim kombatanci, głównie z narodowych sił zbrojnych, środowiska patriotyczne i narodowe, młodzi narodowcy i patrioci oraz środowiska kibicowskie odwołujące się do tradycji patriotycznych. Główne hasło brzmi: "Odzyskajmy Polskę" - mówi Marian Kowalski, rzecznik prasowy Obozu Narodowo-Radykalnego. Gość Ernesta Zozunia podkreśla, że na pewno nie będzie żadnych haseł odwołujących się do nienawiści.

Michał Bykowski z Porozumienia 11 Listopada deklaruje z kolei, że będą maszerować, by pokazać swój sprzeciw wobec ideologii nienawiści, promowanej przez skrajną prawicę. - Nie dążymy do eskalacji przemocy. W tym roku nasze trasy się nie krzyżują. Planujemy obejść, zająć miasto, pokazać wszystkim do czego prowadzi zgoda czy przyłączanie się do skrajnie prawicowych ruchów. Z naszej strony nie będzie prowokacji - zapowiada Michał Bykowski.

Od kogo członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego chcą odzyskać Polskę? Czy obawiamy się powtórki wydarzeń sprzed roku? Wysłuchaj całej audycji, w której wypowiadali się także słuchacze Trójki i eksperci: Agnieszka Wiśniewska z "Krytyki Politycznej", Robert Winnicki - prezes Młodzieży Wszechpolskiej i Marian Barański ze Stowarzyszenia Narodowego im. Romana Dmowskiego.

"Za, a nawet przeciw" słuchać można na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku, w samo południe.

Czytaj także

Po zamieszkach w stolicy. Narada u premiera

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2011 07:31
Donald Tusk spotka się w południe z ministrami, kierownictwem policji oraz władzami Warszawy na naradzie w sprawie wczorajszych wydarzeń podczas Marszu Niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starcia w stolicy. "Pani prezydent zawiodła"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2011 13:16
Większość polityków uczestniczących w "Śniadaniu w Trójce" oceniła, że po piątkowych zamieszkach w Warszawie potrzebne są zmiany w prawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Policjanci nadużyli siły? Rusza kontrola

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2011 11:43
Po demonstracjach w Warszawie, podczas których doszło do użycia siły, komendant główny policji zlecił przeprowadzenie kontroli działań funkcjonariuszy.
rozwiń zwiń