X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Jeżeli w szkole jest agresja, to przeważnie jesteśmy winni my, dorośli"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 19:00
- Dzieciaki nie są wcale ani bardziej agresywne niż my kiedyś. Są tak agresywne, jak my jesteśmy teraz. Zawsze młodzi ludzie bawią się w dorosłych i jak dorośli są agresywni, to i oni są agresywni - mówi Łukasz Ługowski, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii "KĄT".
Audio
Jeżeli w szkole jest agresja, to przeważnie jesteśmy winni my, dorośli
Foto: Glow Images/East News

Niecenzuralne słowa, zaczepki, wreszcie agresja czynna. Ten opis pasuje nie tylko do ulic w dzielnicy o wątpliwej reputacji. Niestety, pasuje również do niejednej szkoły.

Coraz częściej mamy do czynienia z przemocą psychiczną >>>

Uczniowie źle traktują siebie nawzajem, źle odnoszą się również do nauczycieli. Czasem z wzajemnością. - Nie ma szkoły, w której nie dochodziłoby do incydentów, do sytuacji trudnych. Szkoła dobra, to szkoła, która reaguje na takie zachowania, szkoła zła to taka, która ich nie ujawnia - uważa Jagna Niepokólczycka-Gac, pedagog i socjoterapeutka. Zdaniem eksperta kluczowa jest współpraca nauczycieli i rodziców.

- Często kadrze pedagogicznej brakuje kompetencji. Zachowanie wynika po prostu z nieradzenia sobie z trudnościami, na jakie napotykają, nie jest to zła wola, to brak umiejętności. Sytuacje, z jakimi się stykają są coraz trudniejsze i sami też doświadczają przemocy psychicznej stosowanej wobec nich przez uczniów - wyjaśnia gość Michała Olszańskiego.

Rok bezpiecznej szkoły

Socjoterapeutka przypomina, że kiedyś świetnym rozwiązaniem było harcerstwo, które młodym ludziom stwarzało alternatywę. - Nie tylko uczyło pewnych wartości, ale także dawało kontakt i poczucie przynależności do pozytywnej grupy rówieśniczej - zaznacza Jagna Niepokólczycka-Gac.

Tadeusz Sławecki - wiceminister edukacji narodowej opowiada o programach i o tym w jaki sposób ministerstwo patrzy na problem agresji i bezpieczeństwa w szkołach. - Problem agresji w szkole to nie jest problem tylko dyrektora, ministra, wójta, to jest problem nas wszystkich, mediów również, stąd też celem ministerstwa jest stworzenie koalicji na rzecz bezpieczeństwa - wyjaśnia gość Trójki. Od wielu lat w polskich szkołach funkcjonuje program "Szkoła bez przemocy" i jak zapewnia wiceminister, program będzie funkcjonował nadal. Ale obok wsparcia działań profilaktycznych, włączenia do współpracy rodziców, istotna jest także tzw. profilaktyka rówieśnicza, którą ministerstwo chce rozwijać poprzesz szkolenia liderów środowiskowych.

Jak przebiegają prace nad mapą bezpieczeństwa w szkołach oraz jak wygląda program profilaktyki i czy w ogóle możliwa jest szkoła bez agresji? Wysłuchaj całej audycji, w której wypowiadali się także słuchacze Trójki i eksperci: Lucyna Kryszyńska - pedagog szkolny i Krystyna Łybacka , b. minister edukacji.

"Za, a nawet przeciw" słuchać można na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku, w samo południe .

Czytaj także

Horror w szkołach: rozbojów dwa razy więcej niż w 2009

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 07:08
Dwukrotnie wzrosła w ciągu dwóch lat liczba rozbojów w polskich szkołach. Dzieci się biją i okradają, a przodują w tym wcale nie chłopcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaje ośrodek dla skrzywdzonych nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 14:57
Z badania przeprowadzonego przez brytyjskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wychowawców wynika, że 40 procent prowadzących zajęcia w szkole było narażonych na agresywne zachowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauczyciel w szkole. "Wielu jest ofiarami przemocy"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 06:56
Ofiarami szkolnej agresji najczęściej padają młodzi nauczyciele. Kary za ubliżanie pedagogom nie odstraszają - sygnalizuje "Dziennik Polski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seremet: 95 spraw dotyczących naruszenia nietykalności dzieci

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 13:06
Większość ze spraw zarejestrowanych w 2011 roku skończyła się umorzeniem lub odmową wszczęcia postępowania - poinformował w piśmie do RPD prokurator generalny Andrzej Seremet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brutalny nie znaczy skuteczny

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 14:36
- Mocne obrazy w kampaniach społecznych nie zawsze są potrzebne – przekonywała w audycji "Sobota w Jedynce" Aleksandra Postek z portalu Kampanie Społeczne.
rozwiń zwiń