X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czego nie robi się kotu?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 15:24
- Jeżeli otwieramy okna dla kotów, to myślimy też o ograniczeniu populacji, czyli o kastracji i sterylizacji. Jeżeli bierzemy odpowiedzialność za zwierzę, to warto pomyśleć czy szczepimy, czy pozwalamy im chorować? - zwraca uwagę weterynarz, dr Dariusz Różycki.
Audio
  • Nie zamykam okienek piwnicznych przed kotami - za czy przeciw?
Sytuacja bezpańskich kotów staje się dramatyczna, gdy nadchodzi mróz
Sytuacja bezpańskich kotów staje się dramatyczna, gdy nadchodzi mrózFoto: Glow Images/East News

Nadchodzi zima. Na razie łagodna, ale co będzie dalej - nie wiadomo. Wiadomo natomiast z całą pewnością, że znów, jak co roku, na dużych i małych, wielkomiejskich i prowincjonalnych osiedlach, toczyć się będzie mała wojna. Tych, którym dobrostan zwierząt leży na sercu z tymi, którzy "braci mniejszych" mają w nosie.

Krzysztof Giemza z Fundacji "Zmieńmy świat” apeluje, by zostawiać otwarte okienka piwniczne, bo to pozwoli kotom przetrwać zimę. - Są potrzebne w ekosystemie miasta. Tam, gdzie koty zostają wyniszczone, w ciągu kilku miesięcy populacja szczurów wzrasta kilkakrotnie, więc musimy dokonać wyboru, co wolimy - mówi. Gość Michała Olszańskiego podkreśla, że nasze zadanie nie ogranicza się jedynie do otwarcia "kociego okienka życia", ale to kwestia odpowiedzialnej opieki nad kotami.

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś"

- Nie zostawiamy wszystkiego na żywioł. Staramy się współpracować ze społecznymi opiekunami kotów. Należy dbać o higienę, osoby, które się zajmują kotami muszą dbać o czystość. Jest potrzebna dobra wola i współpraca wszystkich zainteresowanych stron - organizacji pro zwierzęcych, administracji i miasta - mówi szef fundacji "Zmieńmy świat".

Na to, by kotami opiekować się w rozsądny sposób zwraca uwagę także weterynarz, dr Dariusz Różycki. Ekspert wyjaśnia, że otwieranie piwnicznych okienek to jest na pewno bardzo sztuczny ekosystem zależny od ludzi, a wszelkie działania powinny być przemyślanie. - Są badania, które mówią, że to jest dla kotów niezdrowe, jeżeli na małej przestrzeni jest więcej niż pięć kotów - mówi dr Różycki. Gość Trójki przyznaje, że dokarmianie kotów jest o tyle konfliktogenne, że ściąga zwierzę z dużego promienia.

Nie zamykam okienek piwnicznych przed kotami - za czy przeciw? Wysłuchaj całej audycji, w której wypowiadali się także słuchacze Trójki i eksperci: Marek Anioł - rzecznik prasowy straży miejskiej w Krakowie; Magda Kuflińska - autorka bloga o kotach; Ewa Lenc - wolontariuszka ośrodka Koteria i Marcin Masłowski - rzecznik prasowy prezydenta Łodzi.

(ed)

Czytaj także

Podczas mrozów nie zapominajmy o zwierzętach!

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 18:15
Psom przy budach należy zdjąć łańcuchy, dawać na noc schronienie w ciepłych pomieszczeniach i bardziej kaloryczną karmę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serce dla kota

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 15:00
- Kotom życzę wszystkiego najlepszego, a do ludzi dobrej woli apeluję, żeby pomagali, by jakieś okienko było uchylone – mówi jedna z bohaterek reportażu "Koteria" Jana Kasi.
rozwiń zwiń