Sukces ułatwia picie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 15:00
- Alkoholizm jest chorobą niezwykle demokratyczną, zachorować może każdy niezależnie od środowiska w jakim się obraca - podkreśla Tatiana Mindewicz-Puacz, psychoterapeutka.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Wszechobecność alkoholu często nazywana jest narodową tradycją lub dobrym polskim zwyczajem. Taka postawa tworzy iluzję bezpieczeństwa przez co bagatelizujemy autentyczne zagrożenie.

W Polsce przyjmuje się również zasadę, że im lepiej funkcjonuje osoba pijąca, im wyżej jest ustawiona w hierarchii społecznej, tym większe jest przyzwolenie otoczenia na jej picie i tym bardziej zakamuflowany staje się rzeczywisty rozmiar problemu.

- Alkoholizm jest chorobą niezwykle demokratyczną, na nią może zachorować każdy - podkreśla Tatiana Mindewicz-Puacz, psychoterapeutka.

Kobiety piją inaczej niż mężczyźni. Badania wskazują, że wraz ze wzrostem wykształcenia panowie rzadziej sięgają po alkohol. Kobiety na odwrót. Życiowy sukces sprawia, że odstawienie kieliszka jest dla nich znacznie trudniejsze.
Słuchaj innych dyskusji w cyklu "Za, a nawet przeciw" >>>

- Czasy są w tej chwili takie trudne, że wiele kobiet, które są rdzeniem rodziny, po prostu z tym życiem sobie nie radzi. Panie szukają środka, który pozwoli im przynajmniej na jakiś moment zapomnieć - wyjaśnia Beata Milska-Przyworowicz, prezes Stowarzyszenia Damy Radę .

Według badań kobiety sięgają po alkohol niskoprocentowy, ale piją coraz więcej i częściej. Obecnie spośród osób uzależnionych od alkoholu kobiety stanowią 25 proc.

- Zauważamy, że jest duże przyzwolenie społeczne na picie drinków - podkreśla doktor Paweł Wójcik, psycholog. - Nasze życie jest dużo bardziej rozrywkowe, a alkohol sprzyja temu modelowi, co przekłada się na dużo większą konsumpcję - dodaje.

Według raportu EZOP przygotowanego przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie wśród pijących kobiet najwięcej z nich to te w wieku od 30 do 39 lat z wyższym wykształceniem.

- Szczególnie dobrze mu na salonach, wśród bizneswoman, aktorek, kobiet sukcesu - tłumaczy psycholog i terapeuta uzależnień dr Ewa Wojdyłło-Osiatyńska.

Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka?

Psychoterapeutka Tatiana Mindewicz-Puacz przestrzega kiedy powinniśmy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

- Zastanówmy się nad taką sytuacją: lubimy zielony groszek i właśnie planujemy swój dzień. Podczas porannego prysznica zastanawiamy się gdzie będziemy i czy w tych miejscach będzie można zjeść naszą ulubioną potrawę - tłumaczy psychoterapeutka przywołując przykład pochodzący ze wstrząsającej książki "Picie opowieść o miłości" Caroline Knapp. - Jeżeli tak samo postępujemy w odniesieniu do alkoholu to jest to sygnał, że coś się dzieje - dodaje.

Alkoholu nadużywa blisko 3 miliony Polaków, czyli 12 procent osób w wieku produkcyjnym.
"Za, a nawet przeciw" słuchać można na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku, w samo południe.

ah

 

 

 

Czytaj także

Młodzież ma coraz poważniejsze problemy z alkoholem

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 11:40
Tak wynika z raportu przygotowanego dla parlamentu przez ministerstwo zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alkoholicy żyją 20 lat krócej niż ludzie zdrowi

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 20:45
To, że alkohol szkodzi zdrowiu nie jest tajemnicą. Ale to, że szkodzi tak bardzo zaskoczyło samych naukowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto najczęściej nadużywa alkoholu? Alkosfery

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 17:20
Według badań przeprowadzonych w ramach kampanii "Alkosfery. Picie w biznesklasie" zmienił się stereotyp alkoholika.
rozwiń zwiń