X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Pasikowski wsadził kij w mrowisko"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 15:40
- Ten film spowodował, że zatajone wyrzuty sumienia muszą się odezwać i to się teraz dzieje - mówi Mirosław Pęczak, socjolog w Trójce.
Audio
  • Czy Pasikowski powinien przeprosić za "Pokłosie"? - "Za, a nawet przeciw", 21.11.2012
Ireneusz Czop w Pokłosiu
Ireneusz Czop w "Pokłosiu"Foto: mat.prasowe

Pasikowskiemu zarzuca się, że jego film obciąża widza odpowiedzialnością zbiorową. Ataki na "Pokłosie", nieliczące się z rzeczywistym sensem "Pokłosia", to efekt myślenia o narodzie jako całości - nierozłącznej, świętej. Mirosław Pęczak, socjolog, przekonuje, że Władysław Pasikowski wcale nie odszedł od modelu kina, któremu zawsze hołdował - bardzo dynamicznego i jednocześnie popularnego, wzorowanego na kinie amerykańskim.

Prof. Bogdan Musiał, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, podnosi argument, że scenariusz "Pokłosia" jest oparty na publikacjach Jana Tomasza Grossa, które zafałszowują rzeczywistość. - W filmie główną przyczyną mordu było to, że Żydzi zamordowali Chrystusa. W 1941 roku doszło do pogromu w całej Europie Środkowo-Wschodniej, ale nigdy nie był podnoszony zarzut mordu na Chrystusie, tylko współpraca z sowieckimi okupantami i w filmie nie ma o tym słowa - mówi prof. Musiał.

Historyk oceniając "Pokłosie", nie zostawia na filmie suchej nitki. - To "gniot", który ani historycznie nie odpowiada faktom, a też jako dzieło artystyczne jest poniżej krytyki. Ten film chciałby niby coś wywołać, ale jest taki kiczowaty, że wywołuje śmiech - mówi gość Ernesta Zozunia.

Jacek Rakowiecki, jako krytyk filmowy ocenia w Trójce wartość czysto artystyczną obrazu Pasikowskiego. Zauważa, że reżyser podjął strasznie ważny temat i miał odwagę się z nim zmierzyć. - Mam zastrzeżenia do filmu czysto profesjonalne, przy czym dla mnie one nie są pierwszorzędne - mówi Jacek Rakowiecki.

A zastrzeżenia te odnoszą się, jak tłumaczy krytyk, do wykorzystania różnych znanych z historii i przebadanych spraw dotyczących stosunków polsko-żydowskich czy polsko-polskich, ale z Holocaustem w tle, które Władysław Pasikowski włożył wszystkie do jednego filmu. - Przez co "Pokłosie" jest na granicy rachunku prawdopodobieństwa, chociaż - zaraz sam sobie zaprzeczę: z drugiej strony filmy artystyczne nie muszą podlegać rachunkowi prawdopodobieństwa - mówi Rakowiecki.

Czy Pasikowski powinien przeprosić za "Pokłosie"? Posłuchaj całej audycji, w której wypowiadali się słuchacze i goście Trójki, m.in. Kazimierz Kutz (reżyser, scenarzysta, senator).

Zobacz więcej na temat: Europa Kazimierz Kutz

Czytaj także

Pasikowski o pogromach Żydów. Premiera "Pokłosia" w listopadzie

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 15:04
Ten film podzielił już widzów podczas Festiwalu w Gdyni. Forma nie do wszystkich trafiła, ale wszyscy byli zgodni: ważne, że ktoś w polskim kinie poruszył ten trudny temat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedwabne według Pasikowskiego chwyci za gardło

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 19:50
Zwyczajna wieś. Zwykli ludzie. Mroczna tajemnica. Władysław Pasikowski, twórca kultowych "Psów", powraca filmem, który dotyka jednej z najbardziej bolesnych kart naszej historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wajda o "Pokłosiu": wspaniały, poruszający film

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 03:43
- Cieszę się, że w Polsce powstał ten film - powiedział reżyser Andrzej Wajda o "Pokłosiu" Władysława Pasikowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pokłosie" – polska prawda czy Polaków oczernianie?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 11:20
– Ten film jest o tym, że dokonana została jakaś straszna zbrodnia. O tym, jak sobie z tym poradzić. Na ile jesteśmy odpowiedzialni za naszych przodków – mówiła o najnowszym obrazie Pasikowskiego Anna Bikont.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasikowski: dzięki samotności człowiek odnajduje siłę

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 10:42
Reżyser filmu "Pokłosie”, w "Magazynie bardzo filmowym" tłumaczył w ten sposób działania swojego głównego bohatera.
rozwiń zwiń