X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Uczymy się wolności słowa

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 16:30
- Brakuje presji społecznej, by piętnować publicznie chamstwo, a wręcz przeciwnie chamstwo jest nobilitowane, zarówno w rzeczywistości jak i w języku. Nie ma pozytywnych wzorców - mówi Piotr Tymochowicz, specjalista ds. wizerunku i marketingu politycznego.
Audio
Uczymy się wolności słowa
Foto: Glow Images/East News

Wypowiedzi reżysera Grzegorza Brauna o strzelaniu do dziennikarzy zbulwersowały wszystkich. Ale nie są to jedyne słowa, które w przestrzeni publicznej padają i niosą w swej treści nienawiść oraz nietolerancję. Od dłuższego już czasu politycy przerzucają się coraz to nowymi zarzutami i obelgami. Przenosi się to na działaczy społecznych i zwykłych obywateli. Ten, kto jest inny, kto myśli inaczej, jest naszym wrogiem.

- Agresja słowna jest zawsze przejawem frustracji. Transformacja ustrojowa się dokonała, a teraz zaczynamy konsumować jej skutki, czyli nierówności społeczne, kryzysy, napięcia i ludzie to źle znoszą - opowiada prof. Maciej Mrozowski z UW i SWPS. Medioznawca wskazuje, że w każdym kraju, jeżeli jest wolność słowa, muszą być także granice, w tym ustawowe. - Toczy się dyskusja nad nowelizacją kodeksu karnego, która by rozszerzyła możliwość ścigania ludzi za podsycanie do nienawiści - zaznacza gość Ernesta Zozunia.

Ryba psuje się od głowy

Piotr Tymochowicz, specjalista ds. wizerunku i marketingu politycznego, podkreśla, że rozważania kto zaczął "mowę nienawiści" nie mają sensu i nie są godne dojrzałego człowieka. - Nie obwiniałbym też polityków, poniekąd politycy to jesteśmy my odbici w lustrze. Źródeł należy szukać w samym języku, w mentalności - mówi gość Trójki.

Ekspert przywołuje analizy prof. Annusewicza, z których wynika, że w języku polskim mamy 592 określenia jak czynić zło w stosunku do drugiego człowieka i tylko 120 określeń jak czynić dobrze. Statystyki pokazują, że zajmujemy przedostatnie miejsce przed językiem arabskim. - Mamy w języku polskim 196 określeń na negatywny stan umysły i tylko 6 określeń na pozytywny stan umysłu. Mamy język koszmarny, zachęcający do obrzucania się nawzajem błotem - mówi Piotr Tymochowicz.

Prof. Maciej Mrozowski zwraca uwagę, że wszystkie społeczeństwa zachodnie, które podziwiamy, uczyły się wolności słowa, też przekraczały wszelkie granice, widziały zło, które wynika z nadużycia wolności i odczuwały pewien niesmak z tego powodu. - Jesteśmy na etapie uczenia się tego. Mam nadzieję, że efektem tej nauki nie będzie zobojętnienie jako reakcja obronna, a granice i reguły przyzwoitości zostaną wypracowane - podsumowuje prof. Mrozowski.

Czy język nienawiści zdominował nasze życie publiczne? Wysłuchaj całej audycji, w której wypowiadali się także słuchacze Trójki i goście: Stefan Niesiołowski (PO); Jolanta Szczypińska (PiS); Andrzej Rozenek (Ruch Palikota) i Tadeusz Iwiński (SLD).

Czytaj także

Macierewicz wytoczy proces Lisowi za okładkę "Newsweeka"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 13:28
- Ta okładka narusza moje dobra osobiste, zagraża mojemu bezpieczeństwu osobistemu - mówi Antoni Macierewicz w wywiadzie dla serwisu wpolityce.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tacy ludzie jak Brunon K. czy Ryszard C. to socjopaci"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 21:29
Socjolog o zatrzymanym mężczyźnie, który przygotowywał zamach w budynku Sejmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W kraju może być nawet "stu Brunonów K."

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2012 07:20
Polską politykę charakteryzuje wyjątkowe natężenie nienawiści - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" prof. Radosław Markowski, politolog, pracownik PAN i SWPS.
rozwiń zwiń