Masz marzenie? Samo myślenie nie wystarczy

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 17:50
- Marzenia są pożyteczne, gdy robimy cokolwiek, by je realizować - podkreślił w Trójce psycholog Tomasz Grzyb. A jakie marzenia mają Ewa Bem, Jan Mela, Wojciech Gąssowski i Marcin Daniec?
Audio
  • "Za, a nawet przeciw", czyli marzenia do spełnienia
Kuba Strzyczkowski u wybrzeży Gwadelupy
Kuba Strzyczkowski u wybrzeży GwadelupyFoto: fot. M. Łukawski/PR

- Jak słychać z wypowiedzi słuchaczy Trójki, większość ludzi ma górnolotne marzenia, takie jak zdobycie Mount Everestu czy zdobyć złoty medal na igrzyskach olimpijskich. Tymczasem z badań pewnej polskiej firmy wynika, że większość z nas chciałaby po prostu móc powiedzieć swojemu szefowi, co o nim myśli - zauważył psycholog Tomasz Grzyb.

Oddawanie się marzeniom to miła czynność, tylko czy wszystkie da się zrealizować? A jeśli nie, to może lepiej nie marzyć, by nie przeżywać frustracji? - Większość psychologów powie pewnie, że warto mieć marzenia, a ja wbiję kij w mrowisko i powiem, że nie wszystkie. Wyobraźmy sobie, że ktoś marzy o tym, by przepłynąć Atlantyk, ale lata mijają, brzuch rośnie i po jakimś czasie ta osoba stwierdza, że nie da się go zrealizować. A wtedy cierpi samoocena - wyjaśnia gość Kuby Strzyczkowskiego.

Dlatego właśnie zarówno trójkowy redaktor, jak i Zbigniew Gutkowski - pierwszy w historii Polak, który wystartował w regatach okołoziemskich Vendee Globe - podkreślają, że spełnienie marzeń wymaga ogromnego wysiłku i wielu przygotowań. - Ja po drodze przeszedłem wiele innych rejsów i zawodów, zanim przystąpiłem do tego najtrudniejszego. Vendee nie udało mi się ukończyć przy pierwszym podejściu, ale za cztery lata znów spróbuję - podkreślił.

Kuba Strzyczkowski udowodnił, że marzenia się spełniają. Zrealizował jedno ze swoich największych i samotnie przepłynął Atlantyk. W niedzielę, 9 grudnia, dokładnie o godz. 2.37 czasu polskiego dopłynął do Gwadelupy na Karaibach. Trasa rejsu przebiegała od Vilamoury w Portugalii, przez Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich, aż po wspomnianą wyspę odkrytą przez Kolumba.

Jak przebiegał Rejs Kuby Strzyczkowskiego? - posłuchaj wszystkich relacji!

- Trudne doświadczenia pokazały mi, że gdy jest źle, to później czeka nas coś lepszego. I marzenia są właśnie takim słońcem za chmurą, nawet jeśli ich spełnienie jest "zasłonięte", wydaje się niemożliwe, to i tak wiem, że są. Wystarczy poczekać i pomagać im sie spełnić - dodał Jan Mela.

Czy marzenia to niemęska rzecz? Co się dzieje z człowiekiem po spełnieniu marzenia? Czy warto zrealizować je wszystkie? Dowiesz się słuchając całej audycji, w której wypowiadali się także słuchacze Tójki oraz goście: artysta kabaretowy Marcin Daniec, piosenkarka Ewa Bem oraz kompozytor i piosenkarz Wojciech Gąssowski.

Zobacz wyniki sondy!

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

Czytaj także

Warto odważyć się zwyczajnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 08:00
Nowy Rok to nowy początek, czy tylko pretekst do tworzenia listy postanowień, z których szybko rezygnujemy? Jak to zrobić, by w 2012 nasze oczekiwania zmieniły nasze życie i nas?
rozwiń zwiń

Czytaj także

366 dni do bycia szczęśliwym

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 15:50
Przed nami cały rok, żeby poprawić samopoczucie, ocenę i budować własne szczęścia poprzez marzenia, postanowienia i działanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niech Cię piorun sycylijski trzaśnie!

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 21:00
Wielkie marzenia posuwają nas naprzód, dzięki temu, że jesteśmy w stanie zwariować dla jakiejś sprawy, możemy mury przenosić i dokonywać niemożliwego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Być jak Disney, czyli marzenia dodają energii

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 13:50
Marzyciel, realista, krytyk - to wcale nie trzy sprzeczne podejścia do życia. To etapy jednej strategii, stosowanej już przez twórcę Myszki Miki, Psa Pluto czy Kaczora Donalda!
rozwiń zwiń

Czytaj także

62-latka chce przepłynąć wpław z Kuby na Florydę

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 13:15
Diana Nyad planuje udowodnić, że w każdym wieku można realizować marzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuba Strzyczkowski: Gagarin miał gorzej

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2012 19:25
- Kochani, nie przesadzajmy, Gagarin miał gorzej! Nic takiego się nie stało. Po prostu przepłynąłem sobie Atlantyk. Spełniłem marzenie, jeszcze kilka marzeń w zanadrzu mam. Ich realizacja to nie jest prosta sprawa, ale trzeba próbować. Mamy tylko jeden bilet na to życie – mówi dziennikarz Trójki, który przybił do Mariny Pointe a Pitre na Gwadelupie.
rozwiń zwiń