Kryzys straszy każdego inaczej

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 14:00
Ci, którzy stracili pracę, już odczuwają jego skutki. Inni postanowili zakasać rękawy, ograniczyć wydatki i po prostu przeczekać. Jak sytuację gospodarczą kraju oceniają ekonomiści i czy doświadczenia przeciętnych Polaków są z tym zgodne?
Audio
Kryzys straszy każdego inaczej
Foto: sxc.hu

- Po nastrojach społecznych widać, że Polacy odczuwają skutki kryzysu. Zadeklarowana kwota wydatków na Święta po raz pierwszy miała być mniejsza, niż w roku poprzednim. Widać to także po zwolnieniach i zapowiedziach dalszych zwolnień - powiedział ekonomista prof. Krzysztof Rybiński w Trójce.
Jego zdaniem sytuacji nie poprawią pieniądze ściągane za pomocą kolejnych fotoradarów czy podatków, przy jednoczesnym utrzymywaniu urzędniczej armii.
A może - jak sugeruje część słuchaczy - nie wydajemy na Święta więcej, bo już nasyciliśmy się dobrobytem?
- Można powiedzieć, że z punktu widzenia odbiorcy indywidualnego, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, kryzysu nie widać, bo wózki na zakupy są nadal pełne. Ale w biznesie jest to już bardziej odczuwalne, o czym świadczy mniejsza liczba zamówień i inwestycji, dłuższe terminy płatności - wyjaśnia dr Andrzej Fesnak, doradca finansowy EFC®.
Paweł Pietkun, ekspert portalu ekonomicznego nowyekran.pl potwierdza, że spada sprzedaż, a to najlepszy dowód na oszczędnościową postawę Polaków. - Wszystkie dane makroekonomiczne pokazują, że ten kryzys odczuwać będziemy jeszcze mocniej; zwiększy się poziom bezrobocia, spadną wynagrodzenia, w połowie przyszłego roku możemy być już w bardzo trudnej sytuacji.

Jakie są perspektywy dla polskiej gospodarki na rok 2013? Czy nadal emigracja zarobkowa jest atrakcyjną alternatywą? Posłuchaj całej audycji "Za, a nawet przeciw", w której wypowiadali się także słuchacze i eksperci: Witold Michałek, ekspert ds. gospodarczych BCC, Paweł Szałamacha (PiS), Andrzej Czerwiński (PO). Zachęcamy także do przeczytania artykułu "Przygotuj się na kryzys" Szymona Krawca i Tomasza Molgi w najnowszym numerze tygodnika "Wprost".

Zobacz wyniki sondy:

Czytaj także

Kryzys, problemy, wydatki... a oszczędności?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 21:00
- Prognoza budżetowa rządu jest optymistyczna, ale obowiązkiem rządzących jest być trochę optymistycznym w czasie kryzysu. Powinni oni zachęcać do działania - ocenia prof. Stanisław Gomułka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska z brzydkiego kaczątka zamieniła się w łabędzia

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 12:12
Z Wrocławia do Czech, Słowacji, Węgier i Chorwacji rowerem w 8 dni, taką wycieczkę zrobił sobie ekonomista Paweł Satalecki. Szukał śladów kryzysu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecka prasa chwali Polskę: silny sąsiad

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2012 16:18
Tygodnik "Welt am Sonntag" pisze o pozytywnych przemianach, jakie zaszły w Polsce.
rozwiń zwiń