Polityka nie służy służbom specjalnym - sprawdź wyniki sondy

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 20:00
- Służby specjalne są potrzebne, bo dbają o bezpieczeństwo państwa. Ale nie dziwi, że nie cieszą się zaufaniem Polaków, gdy co chwilę słyszymy o podsłuchiwaniu dziennikarzy, zatrzymaniach obywateli i wykorzystywaniu służb do celów politycznych - uważa Marek Opioła (PiS).
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: ABW

Donald Tusk przyjął dymisję szefa ABW Krzysztofa Bondaryka i zapowiada wprowadzenie zmian w polskich służbach specjalnych. Wiadomo już, że kompetencje ABW zostaną ograniczone.

Konstanty Miodowicz (PO) - przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych sprostował, że "w kompetencji ABW pozostaną sprawy gospodarcze godzące w podstawy ekonomiczne państwa, bo trudno je wyłączyć z szeroko rozumianej sfery bezpieczeństwa państwa". - Komisja odnotowuje przykłady harmonijnej współpracy służb, nie wiemy nic o rzekomo toczących się wojnach czy niezdrowej rywalizacji. Ale oczywiście problem nadzoru i kontroli służb specjalnych jest zawsze wyzwaniem dla demokratycznego państwa - powiedział w rozmowie z Kubą Strzyczkowskim.

Tymczasem poseł Ruchu Palikota Armand Ryfiński chciałby likwidacji CBA, które jego zdaniem "podejmuje działania bezprawne i kreuje przestępstwa zamiast je wykrywać". - W Polsce służb jest zbyt dużo, ich uprawnienia się nakładają, co powoduje chaos organizacyjny, brak kontroli i upolitycznienie służb - powiedział.

- Służb specjalnych, które podlegają kontroli naszej komisji jest pięć: CBA, ABW, wojskowy wywiad i kontrwywiad, Agencja Wywiadu. Prócz nich jest sześć instytucji posiadających elementy służb specjalnych, czyli specjalne uprawnienia i nad ich nadzorem powinniśmy się zastanowić - podkreślił Marek Opioła (PiS), wiceprzewodniczący sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.

Czy w Polsce trwa walka służb cywilnych i wojskowych, a instytucja podsłuchu jest nadużywana? Co przyniesie przygotowywana przez ministra Jacka Cichockiego reforma służb specjalnych? Posłuchaj całej audycji "Za, a nawet przeciw", w której wypowiadali się także: politolog prof. Radosław Markowski, Tadeusz Iwiński (SLD), Józef Zych (PSL). Zobacz wyniki sondy:

Zapraszamy także do przeczytania artykułu Andrzeja Stankiewicza "This is the end" w numerze 2/2013 (1559) tygodnika "Wprost".

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

Czytaj także

Dymisja szefa ABW gen. Krzysztofa Bondaryka

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 18:19
Premier Donald Tusk przyjął rezygnację Krzysztofa Bondaryka ze stanowiska szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - poinformowano na stronie internetowej KPRM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biernacki: jestem zaskoczony dymisją Bondaryka

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 18:00
Członek komisji ds. służb specjalnych Marek Biernacki powiedział, że odwołanie szefa ABW nie było opiniowane przez sejmową komisję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dymisja Bondaryka to okazja do rozmowy o reformie służb"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 06:52
W piątek o kulisach dymisji szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Krzysztofa Bondaryka będą rozmawiać posłowie komisji do spraw służb specjalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk: nie złamałem procedur w sprawie dymisji Bondaryka

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 09:29
Opozycja zarzuciła premierowi, że przed podjęciem decyzji nie skonsultował się z sejmową komisją do spraw służb specjalnych, i tym samym złamał prawo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Speckomisja pozytywnie o odejściu szefa ABW

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 14:07
Posłowie PiS wyszli z sali, w której odbywało się posiedzenie sejmowej komisji do spraw służb specjalnych, przed głosowaniem.
rozwiń zwiń