X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bezrobocie jest dżumą współczesnego świata

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 18:00
- Podstawowym problem to fakt, że się marnuje najcenniejszy potencjał, czyli potencjał ludzki: naszą kreatywność, wiedzę i umiejętności. Bezrobocie świadczy, że nie potrafimy tego wykorzystać - mówi profesor Elżbieta Mączyńska (SGH).
Audio
Urząd pracy
Urząd pracyFoto: PAP/Marcin Bielecki

Bezrobocie w lutym osiągnie 14,5 % i będzie najwyższe od 7 lat! Tylko w styczniu i w lutym pracę straci blisko 200 tysięcy osób. Według specjalistów redukcje zatrudnienia najmocniej dotkną budownictwo i przemysłu. Pogarsza się sytuacja osób poniżej 25. roku życia: co trzeci młody Polak nie ma pracy .
W poniedziałek rząd przyjął projekt nowelizacji kodeksu pracy, zakładający roczne rozliczenie czasu pracy. To jedno z rozwiązań ustawy antykryzysowej. Ministerstwo pracy przygotowało ustawę o ochronie miejsc pracy: pracodawcy, którzy mają kłopoty, będą mogli liczyć na dopłaty do pensji pracowników.
Zdaniem profesor Elżbiety Mączyńskeij ze Szkoły Głównej Handlowej dobrze się dzieje, że rządzący zaczynają poświęcać więcej uwagi tej problematyce. - Bezrobocie jest dżumą współczesnego świata. Rynek pracy i jego racjonalizacja powinna być priorytetem w polityce społeczno-gospodarczej. To nie znaczy, że państwo ma tworzyć miejsca pracy, ale powinny być tworzone warunki, które sprzyjają miejscom pracy i nie dopuszczają do tego, by tak dużo było bezrobotnych - mówi gość Kuby Strzyczkowskiego .
- Na koniec roku będziemy mieć stopę bezrobocia między 14 a 15 %  - ocenia prof. Stanisław Gomułka, były wiceminister finansów. Ekspert BCC podkreśla, że wsparcie przy zatrudnianiu absolwentów przez 2-3 lata jest wskazane, a roczne rozliczenie czasu pracy zwiększy elastyczność kodeksu. - Mamy miasta, w których stopa bezrobocia jest stosunkowo niska i mamy "Polskę B": miasteczka, tereny wiejskie, gdzie stopa bezrobocia jest bardzo wysoka - mówi ekspert BCC.

Słuchaj innych dyskusji w cyklu "Za, a nawet przeciw" >>>

Izabela Katarzyna Mrzygłocka (PO), przewodnicząca stałej podkomisji sejmowej ds. rynku pracy, wskazuje, że od marca sytuacja się poprawi, ponieważ rozpoczynają się z powrotem prace sezonowe i bezrobocie na pewno będzie spadać. Gość Trójki podkreśla, że trzeba obniżać koszty pracy i stwarzać warunki dla powstawania nowych miejsc pracy , a w tę stronę zmierza nowelizacja kodeksu pracy. - To  nie tylko dobra wola parlamentu, dobra wola rządu, ale także porozumienie - zaznacza Mrzygłocka.

Czy rząd robi wszystko, by powstrzymać wzrost bezrobocia? Wysłuchaj całej audycji, w której wypowiadali się także słuchacze Trójki i eksperci: Ryszard Jabłoński - prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych "Potrzeba"; dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek - główna ekonomistka PKPP Lewiatan i Gabriela Jabłońska - specjalista ds. rynku pracy w firmie Sedlak & Sedlak.

 

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

Czytaj także

Jak zwalczać bezrobocie wśród młodych obywateli UE?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 21:09
Na ten problem ma odpowiedzieć tzw. Semestr Europejski, mechanizm koordynacji polityki gospodarczej na poziomie Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urzędy wysyłają listy zamiast pomagać bezrobotnym

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 08:29
Co najmniej 30 mln zł muszą wydać Powiatowe Urzędy Pracy w całym kraju, aby wysłać pisma do zeszłorocznych bezrobotnych. Poinformują ich o wysokości składek wypłaconych na ZUS - donosi "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezrobocie w Europie wynosi 11,7 proc.

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 13:12
Stopa bezrobocia w strefie euro w grudniu 2012 r. po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 11,7 proc., wobec 11,7 proc. w listopadzie, po korekcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister pracy dzieli i profiluje bezrobotnych

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 17:01
Władysław Kosiniak-Kamysz chce zreformować urzędy pracy. Minister pracy podczas spotkania z dyrektorami placówek przedstawił im nowe koncepcje.
rozwiń zwiń