Nie oszczędzamy, bo brak nam wiedzy?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 13:59
Polacy są w stanie oszczędzać, mają też do dyspozycji szeroką ofertę instrumentów finansowych – uważają eksperci rynku finansowego. Problem tkwi jednak w tym, że słabo orientujemy się meandrach wiedzy finansowej.
Audio
Nie oszczędzamy, bo brak nam wiedzy?
Foto: Glow Images/East News

Dobiesław Tymoczko, zastępca dyrektora Departamentu Systemu Finansowego Narodowego Banku Polskiego mówi, że Polacy po względem oszczędzania wcale nie odbiegają od krajów na podobnym poziomie rozwoju. - Mamy szeroka paletę instytucji finansowych, co też nie odbiega od standardu światowego. Wyższe są jednak koszty korzystania z instytucji finansowych, czyli np. koszty w funduszach inwestycyjnych, czy koszt ubezpieczeń – mówił ekspert NBP.

Dobiesław Tymoczko radził zainteresowanym inwestowaniem i oszczędzaniem, aby z rezerwą podchodzić do podawanych przez instytucje finansowe, w tym fundusze inwestycyjne, wyników historycznych. - Jedyne, co w funduszach warto porównać, to koszty korzystania z ich usług – dodał gość radiowej Trójki.

Paweł Pietkun, z portalu nowyekran.pl twierdzi natomiast, że klasa średnia w Polsce, mimo kryzysu ekonomicznego, wciąż ma z czego oszczędzać. – Chociaż akurat ci Polacy wybierają inaczej niż przed kryzysem, czyli nie inwestują w papiery wartościowe, a raczej w złoto, kamienie szlachetne, czy dzieła sztuki. Domy aukcyjne cieszą się coraz większą popularnością – mówił Paweł Pietkun.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji.

"Za, a nawet przeciw" prowadził Ernest Zozuń.

ei

Audycja powstaje w ramach przygotowanego we współpracy z NBP cyklu "Bezpieczne finanse" .
Komentarze do audycji także na naszym profilu na Facebooku "Trójka - Program 3 Polskiego Radia" .

Zobacz więcej na temat: Facebook finanse NBP POLSKA

Czytaj także

Jak się zabrać do oszczędzania

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 12:09
Często żyjemy w przekonaniu, że nie zarabiamy tyle, by móc jeszcze odkładać pieniądze. Eksperci przekonują, że niekoniecznie jest to prawdą i radzą, jak oszczędzać mądrze.
rozwiń zwiń