Przerażające badanie: setki tysięcy głodujących dzieci w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przerażające badanie: setki tysięcy głodujących dzieci w Polsce
Foto: Glow Images/East News

- Problem głodujących dzieci w Polsce jest tematem tabu. Wstydzą się o tym mówić rodzice, wstydzą się także dzieci, dlatego my, dorośli musimy zrobić wszystko, aby zauważyć głodujące dzieci i im pomóc - podkreśla Magdalena Matuszewska z Fundacji Pomocy Dzieciom "Maciuś".

Posłuchaj

Za, a nawet przeciw - 27.02.2013
+
Dodaj do playlisty
+

Według Fundacji Pomocy Dzieciom "Maciuś" 800 tysięcy maluchów w Polsce jest niedożywionych. Problem w większym stopniu dotyczy miast, a nie wsi. Pod względem niedożywienia dzieci jesteśmy w Unii na 24. miejscu. Za nami tylko Rumunia i Bułgaria...

Z tym problemem nie radzą sobie gminy, nie radzi sobie również państwo. Czy mamy pomysł jak rozwiązać problem głodujących dzieci?

Badania opublikowane przez Fundację "Maciuś” są przerażające do tego stopnia, że nawet dla przedstawicieli  Fundacji wyniki ankiet były wielkim zaskoczeniem. - Badanie przeprowadzaliśmy przez trzy tygodnie telefonując do grupy 800 osób - wyjaśnia metodologię badania Magdalena Matuszewska, rzecznik prasowy Fundacji Pomocy Dzieciom "Maciuś".  - Byli to nauczyciele i pedagodzy szkolni oraz przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej - dodaje rzeczniczka.

Badana grupa odpowiadała na pytania, które dotyczyły problemu głodujących dzieci.  -Pytaliśmy jak to wygląda w ich szkołach i ośrodkach, czy w ich społecznościach  jest reakcja na te problemy i czy poza szkołą głodne dzieci mogą liczyć na pomoc - podkreśla w rozmowie z Kubą Strzyczkowskim Magdalena Matuszewska.

Zdaniem rzeczniczki w 90 procentach polskich szkół realizowane są programy pomocowe, ale zdarza się, że wsparcie jest kierowane niewłaściwie, dlatego te programy nie zawsze zdają egzamin.

Władysław Kośniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej zna wyniki badań Fundacji "Maciuś" i jest jednak zaskoczony, że znacznie więcej głodujących dzieci jest na zachodzie niż na wschodzie Polski. Minister chce baczniej przyjrzeć się metodologii przeprowadzonego badania, ale jak podkreślał w rozmowie z Beatą Michniewicz w "Salonie politycznym Trójki", ministerstwo co roku przekazuje z budżetu 550 milionów do gmin na różnego rodzaju dożywianie.

Magdalena Kochan, poseł, zastępca przewodniczącego sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny zaznacza, że nie do końca wierzy, że w Polsce jest, aż tak duży problem głodujących dzieci. – W Polsce od 2005 roku działa rządowy program dożywiania. - W pierwszych latach przeznaczanych na ten cel było 500 milionów, w tej chwili jest to 550 milionów, a gminy jeszcze dokładają 20 procent tej kwoty - wyjaśnia Magdalena Kochan i dodaje, że wysokość tych kwot jest wystarczająca, ale kwestią sporną pozostaje strona organizacyjna rozdzielania pomocy.

Czy mamy pomysł na rozwiązanie problemu głodujących dzieci? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji.
"Za, a nawet przeciw" słuchać można na antenie Trojki od poniedziałku do czwartku, w samo południe.

 

Komentarze do audycji można dodawać na naszym profilu na Facebooku "Trójka - Program 3 Polskiego Radia".

Polecane