Lech Wałęsa: nie czuję się homofobem

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 13:05
- Wykazałem przez całe życie, że walczyłem o prawa, ale jednocześnie walczę też o logikę - mówi były prezydent Lech Wałęsa, którego słowa o mniejszości seksualnej w Polsce wywołały oburzenie, ataki, a nawet padł postulat, by odebrać mu nagrodę Nobla!
Audio
  • Czy przeszkadzają mi homoseksualiści w życiu publicznym? - "Za, a nawet przeciw", 5.03.2013
Były prezydent Lech Wałęsa
Były prezydent Lech WałęsaFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Co powiedział były prezydent Lech Wałęsa ? M.in.: "Nie życzę sobie, żeby ta mniejszość, którą toleruję, ale z którą się nie zgadzam, wychodziła na ulice i moje dzieci, moje wnuki bałamuciła jakimiś tam mniejszościami" i "doprowadziliśmy do tego, że mniejszość wchodzi na głowę większości"!

Lech Wałęsa sądzi, że zdecydowana większość społeczeństwa podziela jego poglądy, tyle że po prostu boi się je wygłaszać publicznie. - Moje marzenie, dążenie jest takie, by zbudować demokrację parlamentarną i nie tylko tak, by odzwierciedlało to przekrój społeczeństwa. I w tym rozumieniu orientacja, która do mnie ma pretensje, nie znalazłaby się w Sejmie, byłaby za murem Sejmu, mając nie więcej niż 3 proc. poparcia - mówi Lech Wałęsa.

"Nie czuję się homofobem"

Czy padamy ofiarami źle pojętej poprawności politycznej, według której cokolwiek będzie nam nie odpowiadać, może być przejawem fobii? - Nie czuję się homofobem. Popieram większość, budowanie, patriotyzm, natomiast toleruję i rozumiem, że są tacy ludzie. Tylko oni nie mogą bałamucić moich dzieci, bo to nie jest normalność - przekonuje rozmówca Kuby Strzyczkowskiego .

Słuchaj innych dyskusji w cyklu "Za, a nawet przeciw" >>>

Był prezydent podkreśla, że mniejszości zabierają wolności innym, zatem musimy i w Polsce i  w świecie zacząć dyskusję, by uporządkować te rzeczy logicznie. - To, co nie jest budujące, musi być na drugim planie, żeby demokracja odzwierciedlała stan faktyczny. Demokracja musi być i wychowawcza i faktyczna, a nie przypadkowa - mówi były prezydent.

Gość Trójki przyznał, że jego opinia nie jest poprawna politycznie, ale nie zamierza się z niej wycofywać.

"Wszyscy jesteśmy grzesznikami"

- Lech Wałęsa jest dla nas symbolem Solidarności, wielkiego ruchu obywatelskiego, który w niezmierny sposób szanował człowieka i jego prawa. Ludzie niezależnie od tego czy są gejami, rozwiedzionymi, czy innymi grzesznikami, mają równe prawa - mówi prof. Ireneusz Krzemiński ,

Socjolog, przypomina, że Lech Wałęsa, dziś łamie żelazną regułę Solidarności, ponieważ dla tego ruchu fundamentem był szacunek do każdego człowieka. - Lech Wałęsa mógłby równie dobrze zaproponować, żeby posłowie, którzy się rozwiedli, siedzieli też za ściana, bo oni też grzeszą w sensie Kościoła. Nie mówiąc już o tym, ze możemy wyodrębnić jeszcze parę innych kategorii grzeszników - przekonuje gość Trójki.

Zapraszamamy do wysłuchania całej audycji, w której wypowiadali się słuchacze Trójki oraz muzyk Zbigniew Hołdys , prof. Jacek Hołówka (Instytut Filozofii UW), Yga Kostrzewa (Stowarzyszenie Lambda) i Wojciech Szot (Stowarzyszenie Otwarte Forum).

Oświadczenie po audycji "Za, a nawet przeciw":

Postawiliśmy takie pytanie z premedytacją, ponieważ - wbrew pozorom - osób, które myślą w ten sposób - jest sporo. Homofobia nie jest zjawiskiem rzadkim, co poświadczają goście, którzy wzięli udział w audycji. Ludzie nie rozumieją często, co znaczy samo słowo, ale nie przeszkadza im to w atakowaniu osób homoseksualnych, odsądzaniu ich od czci i wiary, potępiania w czambuł itd.

Postawienie takiego pytania nie jest równoznaczne z tym, że autor audycji tak uważa – przeciwnie. Czasem trzeba postawić pytanie właśnie w tak kontrowersyjnej formie, żeby pokazać ludziom, którzy nie mają świadomości, że takie kseno-, homo- i inaczej ”fobiczne” poglądy istnieją i nie jest ich mało. Że nie wolno ich ignorować i umniejszać ich znaczenia. Trzeba o nich mówić, żeby ostrzec – to po pierwsze, a po drugie, żeby ktoś, kto takie poglądy reprezentuje – zachęcony pytaniem – wysłuchał audycji w całości i miał szansę usłyszeć inne zdanie, równie istotne. Tak pojmujemy misyjne działanie radia. W audycji zawsze mamy dwie strony w dyskusji – nie istnieje więc niebezpieczeństwo, że rozmowy zejdą na manowce i ugruntują jeden, jedynie słuszny, pogląd.

Zespół audycji "Za, a nawet przeciw"

 

Zobacz więcej na temat: homoseksualizm Lech Wałęsa

Czytaj także

Wałęsa o gejach. Propagował nienawiść? Jest zawiadomienie

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2013 20:00
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa "publicznego propagowania nienawiści do mniejszości seksualnej" przez Lecha Wałęsę, zostało złożone w gdańskiej prokuraturze przez Ryszarda Nowaka, szefa Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politycy oburzeni słowami Wałęsy o homoseksualistach

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 14:50
Politycy wszystkich ugrupowań są zdania, że były prezydent powinien ugryźć się w język zanim wypowiedział swoje słowach o posłach homoseksualistach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Wałęsa: słowa ojca "złe i szkodliwe

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 23:59
Syn legendarnego przywódcy "Solidarności" przyznał, że nie "tylko nie zgadza się ze słowami Lecha Wałęsy o homoseksualistach, ale uważa, że to co powiedział jest z gruntu złe i szkodliwe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wałęsa: nie przeproszę homoseksualistów!

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 11:24
- Mniejszości seksualne w Polsce nie mogą się zachowywać jak większość, bo większością nie są - mówi Radiu Gdańsk były prezydent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burza wokół Wałęsy. Brytyjska prasa: homofob?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 13:37
- Lech Wałęsa: działacz, elektryk, prezydent, laureat Nagrody Nobla ... homofob? - pyta londyński dziennik "The Independent".
rozwiń zwiń