Rodzenie po ludzku tylko dla wybranych

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 23:00
– Osoby, dla których to jest niedostępne ekonomicznie, wciąż nie rodzą po ludzku w Polsce – twierdzi Patrycja Dołowy z fundacji MaMa.
Audio
  • Czy w Polsce rodzimy po ludzku? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

W 2011 Ministerstwo Zdrowia wprowadziło standardy okołoporodowe obejmujące prawa kobiety rodzącej i obowiązki personelu medycznego. Fundacja Rodzić Po Ludzku ogłosiła niedawno raport, z którego wynika, że porody nie są przeprowadzane zgodne ze standardami wyznaczonymi przez resort zdrowia. Praw takich w pełnym zakresie nie wprowadziła żadna z 10 monitorowanych przez fundację placówek na Mazowszu.
Joanna Pietrusiewicz, prezes Fundacji Rodzić po Ludzku, mówi, że wiele położnych, które pracują na salach porodowych, uczyło się swojego zawodu 20 albo 30 lat temu, kiedy obowiązywały zupełnie inne procedury.

Słuchaj innych dyskusji w cyklu "Za, a nawet przeciw" >>> 
Standard określony przez ministerstwo przewiduje m.in. zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego tylko ze względu na wskazania medyczne, a nie na przykład na życzenie rodzącej. – W Polsce wiele porodów odbywa się przy podawaniu oksytocyny, która powoduje, że skurcze stają się dużo mocniejsze i bardziej efektywne, w związku z tym poród trwa krócej, ale też bóle porodowe są mocniejsze. Dla tych kobiet, które mają tak prowadzony poród, a jest ich w Polsce więcej niż połowa, pewnie dużym barbarzyństwem jest to, że nie mają możliwości skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego – opowiada rozmówczyni Kuby Strzyczkowskiego.
Patrycja Dołowy z fundacji MaMa uważa, że świadomość rodzących dzięki Fundacji Rodzić po Ludzku bardzo się poprawiła, jednak wraz ze zmianą oczekiwań nie przyszły inne. – Osoby, które mają pieniądze, mogą za rodzenie po ludzku zapłacić, natomiast osoby, dla których to jest niedostępne ekonomicznie, wciąż nie rodzą po ludzku w Polsce – zauważa.
Poseł Jarosław Katulski, PO, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia i lekarz położnik, twierdzi, że zrobiliśmy bardzo duży postęp, jeżeli chodzi o to, jak przebiegają porody. - Fundacja Rodzić po Ludzku odegrała tu bardzo dużą rolę, szczególnie uświadamiając kobietom ich prawa – mówi.
W audycji wypowiadali się także: dr n. med. Medard Lech, ginekolog, Patrycja Dołowy, fundacja MaMa, Bolesław Piecha, PiS, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia i Kornelia Balcarek, portal Czasdzieci.pl.
Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

Czytaj także

Trudna droga do rodzicielstwa

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 17:47
- Myślę, że są miliony takich historii, że mamy walczą o swoje dzieci, ojcowie walczą o swoje dzieci. Nasza jest o tyle inna, że bardzo dużo się działo w tym czasie, ale warto było - mówi pani Emilia, która wraz z panem Tomkiem opowiadała Joannie Mielewczyk o trudnej drodze do rodzicielstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warto pomóc starszakowi, gdy na świat przychodzi rodzeństwo

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 08:50
Narodziny rodzeństwa to duża zmiana, a co za tym idzie także stres. Problem pojawia się już w momencie, kiedy na czas porodu pierworodnego trzeba z kimś zostawić.
rozwiń zwiń