Prymat głupoty nad refleksją? "W Polsce wypada się oburzać"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prymat głupoty nad refleksją? "W Polsce wypada się oburzać"
Foto: Glow Images/East News

- Oburza mnie głupota, która w Polsce czasem się wylewa i z ekranu telewizora, i można ją wywnioskować z niektórych wypowiedzi polityków, że jednak jest prymat głupoty nad refleksją w tym kraju. Generalnie nie mamy powodów, by wszczynać rewolucje - mówi muzyk Krzysztof Skiba, komentują badania CBOS nt. oburzenia Polaków.

Posłuchaj

Prof. Bogdan Wojciszke, Krzysztof Skiba i inni goście Trójki o badaniach CBOS nt. oburzenia Polaków (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Według badań CBOS 58 proc. Polaków uważa się za oburzonych i czuje potrzebę publicznego wyrażenia frustracji. Rodakom najczęściej nie podoba się polityka rządu, wysokie bezrobocie, niskie pensje...

Oburza nas stan służby zdrowia, złe zarządzanie w ZUS-ie, "skok" na OFE, brak reformy KRUS-u, podniesienie wieku emerytalnego bez pytania o zgodę. Oburzają nas m.in. zegarki ministra Sławomira Nowaka, historia koncertu Madonny i fotoradary, nie podoba nam się również bierność rządu. Co ciekawe, najmniej oburzeni są ludzie młodzi i emeryci.

- W Polsce wypada się oburzać, natomiast nie wypada się cieszyć. Taka norma kulturowa - mówi prof. Bogdan Wojciszke ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie.

Gość Kuby Strzyczkowskiego przywołuje badania tzw. kultury narzekania, która obecnie w Polsce wyrasta na kanwie destruktywnej sytuacji na scenie politycznej, a ta atmosfera udziela się społeczeństwu. - Oburzenie przekłada się na chęć wycofania się z zainteresowania polityką. Może być trudno w przyszłości o frekwencję wyborczą na przyzwoitym dużym poziomie - ocenia ekspert.

Słuchaj innych dyskusji w cyklu "Za, a nawet przeciw" >>>

- Optymiści żyją dłużej i mają znacznie ciekawsze życie - mówi prof. Jan Żeromski z Katedry Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Gość Trójki podkreśla, że nagły przypływ gniewu czy wybuch złości źle wpływa na nasze zdrowie, może bowiem wyzwolić niekorzystną reakcję układu krążenia, a nawet spowodować zawał.

W audycji wypowiadali się także: prof. Wojciech Cwalina, specjalista ds. marketingu politycznego, dr Jacek Kucharczyk z Instytutu Spraw Publicznych, Krzysztof Pankowski z CBOS oraz Słuchacze.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

.

Polecane