Każdy z nas ma problem z sobą!

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 09:50
- U większości ludzi znajdziemy jakieś objawy niedyspozycji psychicznych. Możemy próbować tworzyć syndromy jak DDA. Natomiast to jest nic innego jak marketing, czyli im większy stworzymy rynek klientów takich usług, tym większe profity dla branży - mówi dr Tomasz Witkowski.
Audio
  • Czy terapeuta potrafi pomóc? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Każdy z nas ma problem z sobą
Foto: Glow Images/East News

Dr Tomasz Witkowski, psycholog z Klubu Sceptyków Polskich twierdzi, że terapia dla dorosłych dzieci alkoholików to hochsztaplerstwo. Pacjenci są jednak innego zdania. Autor  "Zakazanej psychologii" przekonuje, że wiele badań pokazuje, że coś takiego jak syndrom DDA nie da się wyodrębnić.

- Ludzie, którzy nie spędzali dzieciństwa w rodzinach alkoholowych równie chętnie identyfikują się z tym syndromem, jak ludzie, którzy w takich rodzinach spędzili dzieciństwo. Mówimy o czymś, co de facto nie istnieje - wyjaśnia gość Kuby Strzyczkowskiego.

- Nie upraszczajmy zbytecznie. Sceptycy niech sobie dadzą spokój, bo nie na wszystkim się znają - i ci, którzy się upierają, że bez psychologa nie ma życia, też nie mają racji - mówi dr Ewa Pietrzak-Zieniewicz, psycholog UW.
Zdaniem dr Ewy Pietrzak-Zieniewiczz psychologią już tak jest, że "wszyscy się na niej znamy". - A dobry terapeuta jak dobry lekarz rzeczywiście potrafi pomóc, wyciągnąć z dołka, poprowadzić - podkreśla ekspert i wyjaśnia, że jak wszędzie, tak i w podejściu do terapii, wskazany jest "złoty środek", dobre przygotowanie i praca -zarówno pacjenta, jak i terapeuty.

Słuchaj innych dyskusji w cyklu "Za, a nawet przeciw" >>>

Dr Witkowski wskazuje, że dosyć modny od pewnego czasu stał się ekshibicjonizm psychologiczny celebrytów. - To nad czym ubolewam, to że przestaje być modne budowanie w sobie odporności, twardości, dzielności psychicznej wobec zdarzeń, które nam się przytrafiają i to jest też przyczyna tego, dlaczego gabinety terapeutyczne są tak przeludnione - mówi gość Trójki.

Czy terapeuta potrafi pomóc? W audycji wypowiadali się także: Jagoda Fudała, kierownik działu lecznictwa odwykowego Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Izabela Sumińska z Ośrodka Horyzont Bis w Krośnie Odrzańskim, dr Bogdan Woronowicz, specjalista leczenia uzależnień oraz Słuchacze.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Za, a nawet przeciw". Zachęcamy także do przeczytania artykułu Izabeli Smolińskiej "Kozetka szarlatana" w najnowszym numerze tygodnika "Wprost" (23/2013 (1580)).
Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

Zobacz więcej na temat: psychologia
Zobacz także

Czytaj także

Dorosłe Dzieci Alkoholików z piętnem na całe życie?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 16:21
Wzrastając w rodzinie dysfunkcyjnej dzieci nabierają cech, które w przyszłości mogą się okazać dla nich samych bardzo niszczące. Jak sobie z tym radzić opowiadali w "Dobronocce” terapeuci ze stowarzyszenia "Od-Do”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi, narcystyczni, skupieni na sobie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 20:29
- Dzisiaj młodzi dorośli to hedoniści, materialiści, egoiści. Oczywiście nie wszyscy i nie w każdym kraju. Joel Stein w amerykańskim tygodniku "Time" najtrafniej to ujęła jako "pokolenie ja do potęgi trzeciej" - opowiada Grażyna Dobroń w "Instrukcji obsługi człowieka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jak się myśli pozytywnie, można wszystko osiągać"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 18:28
- Myślę, że moja misja w Polsce to uświadomić ludziom, że mogą być mocniejsi, szczęśliwsi, że pozytywność nie znaczy, że muszą być tylko optymistyczni - mówi dr John Ryder, urodzony i mieszkający w Stanach naukowiec, Polak, mocno związany z Polską.
rozwiń zwiń