"III Rzeczpospolita powinna mieć swoje święto. Data 4 czerwca jest bezkonkurencyjna"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 14:00
– Data 11 listopada w okresie międzywojennym też nie u wszystkich wywoływała akceptację, polska lewica spod znaku PPS przeciwstawiała jej 7 listopada – mówił prof. Tomasz Nałęcz, doradca Prezydenta ds. historii i dziedzictwa narodowego.
Audio
  • Czy 4 czerwca powinien być świętem państwowym? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Wybory do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 roku. Lokal obwodowej komisji wyborczej w Katowicach.
Wybory do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 roku. Lokal obwodowej komisji wyborczej w Katowicach.Foto: Fot.: PAP/Stanisław Jakubowski

4 czerwca to rocznica częściowo wolnych wyborów do parlamentu. Iwona Sledzińska-Katarasińska, Przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu mówiła na antenie Trójki, że zarówno dzień  4 czerwca 1989 roku, jak i kilkadziesiąt go poprzedzających, to było jedno wielkie święto. – Było tyle radości, entuzjazmu, nadziei – wspominała posłanka PO.

Zajrzyj na stronę serwisu - Radia Wolności >>>
Rozmówczyni Kuby Strzyczkowskiego podkreślała, że jest bardzo dumna z tego, co wydarzyło się 24 lata temu. – Uważam, że to był naprawdę wielki dzień dla Polski – stwierdziła.
Kornel Morawiecki, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej, działacz opozycji w PRL, przekonywał, że ważniejszą datą w polskiej historii jest 31 sierpnia 1980 roku. – Wtedy zaczęła się Solidarność.  4 czerwca elity porozumiały się ponad głowami społeczeństwa, nie uszanowały tej wielkiej solidarności – mówił gość "Za, a nawet przeciw”.

Zobacz serwis specjalny Sierpień '80 >>>
W audycji wypowiadali się także: prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Mastalerek z PiS, Henryk Wujec, doradca Prezydenta, działacz opozycji w czasach PRL oraz Słuchacze.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Za, a nawet przeciw".
Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

Od 2 maja do 4 czerwca Trójka i "Gazeta Wyborcza" prowadzą wielką akcję społeczną "Orzeł może", która ma na celu przekonanie Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły. Prezydent RP objął akcję honorowym patronatem.

Czytaj także

Lech Wałęsa: ja nie cieszę się z 4 czerwca

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 06:52
- Nie lubię tej daty jest niewygodna i niewychowawcza - mówi o 4 czerwca 1989 roku były prezydent Lech Wałęsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kucharczyk: 4 czerwca Polacy podjęli fundamentalną decyzję

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 07:14
Polacy chcieli żeby u nas było tak jak na Zachodzie - mówi o wyborach z 1989 r. Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych. We wtorek mija 24. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MSZ odtajniło ponad 250 depesz z 1989 roku

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 11:45
W 24 rocznicę pierwszych od zakończenia II wojny światowej, częściowo wolnych wyborów w Polsce, Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swoim portalu internetowym udostępniło zbiór 253 szyfrogramów z Kolonii, Paryża, Londynu i Rzymu.
rozwiń zwiń