Zmiany w OFE: zbędne ryzyko, czy niezbędna reforma? Sprawdź wyniki sondy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zmiany w OFE: zbędne ryzyko, czy niezbędna reforma? Sprawdź wyniki sondy
Premier Donald Tusk Foto: PAP/Tomasz Gzell

Zaproponowane przez rząd zmiany w systemie Otwartych Funduszy Emerytalnych to zdaniem ekonomisty Stanisława Gomułki zamiana papierów wartościowych "na zapis księgowy w ZUS, czyli zamiana gotówki na obietnicę". Tymczasem poseł PO Marcin Kierwiński przekonuje, że system w dotychczasowym kształcie miał wiele wad.

Posłuchaj

Czy zmiany w OFE proponowane przez rząd mają sens? (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Premier Donald Tusk mówił w ubiegłym tygodniu, że środki obligacyjne OFE zostaną przeniesione na subkonto w ZUS, akcyjne pozostaną w Funduszach. Obywatele będą mieli trzy miesiące na wybór - subkonto w ZUS czy okrojone OFE. Brak wyboru w tym czasie oznacza przeniesienie ich do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC mówił w Trójce, że rząd tym sposobem zmusza OFE do przekazana obligacji skarbowi państwa. - Jeżeli te obligacje znajdą się w rękach instytucji, która je wydała, to można je spalić. To zamiana tych papierów na zapis księgowy w ZUS, czyli zamiana gotówki na obietnicę – mówił ekonomista w audycji "Za, a nawet przeciw".
Gość Kuby Strzyczkowskiego uważa, że w nowym modelu większe ryzyko będzie wiązało się z pozostaniem w OFE. - Dotąd był wręcz obowiązek funduszy inwestowania w stosunkowo bezpieczne instrumenty, jak właśnie w obligacje państwowe  i tak jest na całym świecie. W tej chwili, zmusza się OFE aby nie inwestowały w tego typu instrumenty, co zwiększy ryzyko inwestycji – powiedział Stanisław Gomułka.
Tymczasem Marcin Kierwiński, poseł PO z Sejmowej Komisji Finansów Publicznych przekonywał, że system OFE w dotychczasowym kształcie ma przynajmniej trzy poważne wady.  – Mam zarzuty do systemu OFE, z którym mamy teraz do czynienia. Chodzi o bardzo wysokie koszty utrzymania systemu, brak gwarancji spokojnej emerytury, a także pewien jałowy obrót pieniądza między budżetem a OFE. Dlatego ten system musi być zreformowany – mówił Marcin Kierwiński.
Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji, w które udział brali także: Maciej Bitner - sekretarz Komitetu Obywatelskiego ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego (KOBE), Aleksander Łaszek - ekonomista z Forum Obywatelskiego Rozwoju, Paweł Satalecki - ekonomista, Tadeusz Staniewski - Krajowa Partia Emerytów i Rencistów oraz Słuchacze Trójki. (ei)

Czy zmiany w OFE proponowane przez rząd mają sens? O tym dyskutowaliśmy w audycji "Za, a nawet przeciw".

Poniżej znajdą Państwo wyniki sondy, w której brali udział internauci, Słuchacze Trójki.
Komentarze do audycji można dodawać na naszym profilu na Facebooku "Trójka - Program 3 Polskiego Radia" .

Polecane