Cyfryzacja radia to nie tylko lepsza jakość dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 14:00
– W przypadku cyfryzacji radia, inaczej niż w przypadku cyfryzacji telewizji, nie ma konieczności przejścia na emisję cyfrową. Jeżeli ktoś chce korzystać z emisji analogowej, będzie mógł to robić – mówi dr inż. Dariusz Więcek z Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego we Wrocławiu i wymienia korzyści płynące z cyfryzacji.
Audio
  • Cyfryzacja radia to nie tylko lepsza jakość dźwięku (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Przewodniczący KRRiT Jan Dworak (L) i prezes zarządu PR Andrzej Siezieniewski (P) w czasie uroczystej inauguracji stałego nadawania cyfrowego Programów Polskiego Radia, Warszawa, 01.10.2013.
Przewodniczący KRRiT Jan Dworak (L) i prezes zarządu PR Andrzej Siezieniewski (P) w czasie uroczystej inauguracji stałego nadawania cyfrowego Programów Polskiego Radia, Warszawa, 01.10.2013. Foto: PAP/Rafał Guz


Od 1 października sygnałem cyfrowym objętę zostały aglomeracje warszawska i katowicka. 1 sierpnia 2014 roku dołączą kolejne miasta (Gdańsk, Szczecin, Wrocław, Kraków i Kielce), a cały kraj ma znaleźć się w zasięgu sygnału DAB+ do końca 2020 roku. W tej technologii  nadawane będą wszystkie Programy Polskiego Radia (Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy), a także internetowe PR 24 oraz zupełnie nowy kanał – Radio Rytm o profilu muzycznym.

Radosław Kazimierski, rzecznik prasowy Polskiego Radia przekonuje, że radio ma przyszłość, ale musi szukać nowych dróg rozwoju i odnaleźć się w nowym cyfrowym środowisku. Rozmówca Kuby Strzyczkowskiego podkreśla, że cyfryzacja to nie tylko przełom dla Polskiego Radia, ale i dla całej polskiej radiofonii.

Cyfryzacja radia: szersza, pełniejsza i lepiej dostosowana oferta >>>

Dr inż. Dariusz Więcek z Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego we Wrocławiu tłumaczy, że zalety odbioru cyfrowego, to przede wszystkim lepsza jakość dźwięku, ale również różnego rodzaju dodatkowe usługi, takie jak przesyłanie obrazów, mapek, informacji, tekstów piosenek.

Krzysztof Łuszczewski, pełnomocnik ds. stałej emisji cyfrowej programów Polskiego Radia mówi, że  w przyszłym roku radio planuje uruchomić m.in. program adresowany do dzieci i rodziców, do starszych słuchaczy (Radio Retro) i program naukowo-techniczno-historyczny (Radio Eureka).

Zapraszamy na stronę dabplus.polskieradio.pl >>>

W audycji wypowiadali się również: Jan Dworak, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Krystyna Mokrosińska, Prezes Honorowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Wiesław Gałązka, niegdyś dziennikarz radiowy, medioznawca z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, Adam Juras, ekspert rynku RTV.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy!

(pg)

Zobacz więcej na temat: cyfrowe radio cyfryzacja radio

Czytaj także

Andrzej Siezieniewski: cyfrowe radio do 2020 roku obejmie cały kraj

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 09:27
- Polska jest pierwszym krajem w naszej części Europy, która na drogę radia cyfrowego wkracza z nadzieją, że to otworzy przed nami szersze niż dotąd możliwości - powiedział prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfryzacja radia: szersza, pełniejsza i lepiej dostosowana oferta

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 10:30
Nowa jakość i bogatsza oferta – oto główne powody rozpoczęcia długoletniego procesu cyfryzacji polskiej radiofonii. Od dziś Polskiego Radia w jakości cyfrowej można słuchać w Warszawie i Katowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Dworak: cyfryzacja Polskiego Radia to przemyślana decyzja

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 12:45
- Badaliśmy uwarunkowania rynkowe, technologiczne, programowe i ewentualne konsekwencje społeczne. Po roku takich rzetelnych prac odpowiedzieliśmy pozytywnie na inicjatywę Polskiego Radia - mówił w Jedynce przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
rozwiń zwiń