Cyfryzacja radia to nie tylko lepsza jakość dźwięku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cyfryzacja radia to nie tylko lepsza jakość dźwięku
Przewodniczący KRRiT Jan Dworak (L) i prezes zarządu PR Andrzej Siezieniewski (P) w czasie uroczystej inauguracji stałego nadawania cyfrowego Programów Polskiego Radia, Warszawa, 01.10.2013. Foto: PAP/Rafał Guz

– W przypadku cyfryzacji radia, inaczej niż w przypadku cyfryzacji telewizji, nie ma konieczności przejścia na emisję cyfrową. Jeżeli ktoś chce korzystać z emisji analogowej, będzie mógł to robić – mówi dr inż. Dariusz Więcek z Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego we Wrocławiu i wymienia korzyści płynące z cyfryzacji.

Posłuchaj

Cyfryzacja radia to nie tylko lepsza jakość dźwięku (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+


Od 1 października sygnałem cyfrowym objętę zostały aglomeracje warszawska i katowicka. 1 sierpnia 2014 roku dołączą kolejne miasta (Gdańsk, Szczecin, Wrocław, Kraków i Kielce), a cały kraj ma znaleźć się w zasięgu sygnału DAB+ do końca 2020 roku. W tej technologii  nadawane będą wszystkie Programy Polskiego Radia (Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy), a także internetowe PR 24 oraz zupełnie nowy kanał – Radio Rytm o profilu muzycznym.

Radosław Kazimierski, rzecznik prasowy Polskiego Radia przekonuje, że radio ma przyszłość, ale musi szukać nowych dróg rozwoju i odnaleźć się w nowym cyfrowym środowisku. Rozmówca Kuby Strzyczkowskiego podkreśla, że cyfryzacja to nie tylko przełom dla Polskiego Radia, ale i dla całej polskiej radiofonii.

Cyfryzacja radia: szersza, pełniejsza i lepiej dostosowana oferta >>>

Dr inż. Dariusz Więcek z Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego we Wrocławiu tłumaczy, że zalety odbioru cyfrowego, to przede wszystkim lepsza jakość dźwięku, ale również różnego rodzaju dodatkowe usługi, takie jak przesyłanie obrazów, mapek, informacji, tekstów piosenek.

Krzysztof Łuszczewski, pełnomocnik ds. stałej emisji cyfrowej programów Polskiego Radia mówi, że  w przyszłym roku radio planuje uruchomić m.in. program adresowany do dzieci i rodziców, do starszych słuchaczy (Radio Retro) i program naukowo-techniczno-historyczny (Radio Eureka).

Zapraszamy na stronę dabplus.polskieradio.pl >>>

W audycji wypowiadali się również: Jan Dworak, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Krystyna Mokrosińska, Prezes Honorowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Wiesław Gałązka, niegdyś dziennikarz radiowy, medioznawca z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, Adam Juras, ekspert rynku RTV.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy!

(pg)

Polecane