X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy rząd zabierze pieniądze przyszłych emerytów?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 17:00
– Rząd chce uatrakcyjnić rozbiór OFE dla potencjalnego wyborcy. Dziedziczenie brzmi dobrze, ale niestety oznacza pewien uszczerbek w finansach naszego wspólnego systemu ubezpieczeniowego – twierdzi Paweł Dobrowolski, ekonomista i ekspert Instytutu Sobieskiego.
Audio
  • Czy rząd zabierze pieniądze przyszłych emerytów? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Czy rząd zabierze pieniądze przyszłych emerytów?
Foto: Glow Images/East News

Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego skrytykowały plan zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Z wyliczeń wynika, że zawładnięcie pieniędzmi OFE nie uratuje Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Co więcej, operacja zwiększy deficyt ZUS.

– Rząd stosuje rozwiązania krótkoterminowe: polepsza sytuację budżetu na najbliższe lata, ale tworzy nam ogromny problem na przyszłość, zwłaszcza po roku 2020, kiedy obecny wyż powojenny zacznie przechodzić na emerytury i będzie potrzeba więcej pieniędzy na wypłaty świadczeń – przekonuje Paweł Dobrowolski i dodaje, że rząd "czwarty rok z kolei sięga do Funduszu Rezerwy Demograficznej".

Ekonomista przypomina, że w latach 60. na jednego emeryta i rencistę przypadało kilkunastu pracujących, teraz – niewiele ponad trzy osoby. A ta proporcja będzie nadal ulegać pogorszeniu. – Jeden podatnik będzie miał coraz większą liczbę rencistów i emerytów na utrzymaniu, co oznacza, że aby płacić tak samo wysokie renty i emerytury, trzeba będzie podnieść podatki – tłumaczy ekspert Instytutu Sobieskiego.

– System OFE był tworzony jako właściciel środków, mający zwiększyć bezpieczeństwo tych środków przed politykami. Dzisiaj, po dziesięciu latach, okazuje się, że to nie są środki OFE, tylko pieniądze publiczne, dlatego rząd w każdej chwili może je zabrać – zaznacza rozmówca Kuby Strzyczkowskiego.

Z taką opinią nie zgadza się Adam Szejnfeld, który przekonuje, iż rząd nie zamierza zabierać pieniędzy ubezpieczonych. – Zasadniczy element reformy polega na tym, że składka kierowana do OFE - za którą OFE kupuje obligacje Skarbu Państwa - trafi do ZUS, gdzie będzie odkładana na indywidualnych kontach składkowiczów – mówi poseł PO i członek sejmowej Komisji Gospodarki.

Czy pieniądze z OFE można zatem traktować jako majątek publiczny? – To kapitał uzbierany z indywidualnych odpisów, będących składką ubezpieczeniową obywatela, lecz w dyspozycji i zarządzie - na rzecz jego przyszłej emerytury - instytucji publicznej. Oznacza to, używając skrótu myślowego, że państwo nie może sobie zrobić z tym pieniędzmi, co chce – przekonuje Adam Szejnfeld.

– Nasz składka w przyszłości trafi do ZUS i będzie dzielona na trzy części. Ponad 12% trafi na indywidualne konta ubezpieczonych, ponad 4,3% trafi na indywidualne subkonto ubezpieczonego – i to jest właśnie drugi filar, który zastąpi dzisiejsze OFE, a ponad 2,9% trafi do samych OFE, które nadal będą działać, inwestując pieniądze ubezpieczonego akcje – wylicza poseł PO.

W audycji z udziałem słuchaczy wypowiedzieli się również poseł Prawa i Sprawiedliwości Wiesław Janczyk oraz poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej Dariusz Joński.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zaprasza Kuba Strzyczkowski.

Zobacz więcej na temat: emerytura OFE pieniądze ZUS