Centralny rejestr podatników. Konieczność czy pole do nadużyć?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 14:14
Prawo i Sprawiedliwości chce stworzyć centralny rejestr podatników. Eksperci maja jednak wątpliwości, czy tego rodzaju narzędzie nie byłoby nadużywane przez władze.
Audio
  • Kuba Strzyczkowski i jego goście rozmawiają o pomyśle stworzenia centralnego rejestru podatników (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Poza stworzeniem centralnego rejestru podatników zaproponowany przez PiS projekt reformy VAT zakłada także likwidację kaucji gwarancyjnej czy też możliwości realizacji płatności podatkowych w innych okresach niż miesięczne
Poza stworzeniem centralnego rejestru podatników zaproponowany przez PiS projekt reformy VAT zakłada także likwidację kaucji gwarancyjnej czy też możliwości realizacji płatności podatkowych w innych okresach niż miesięczneFoto: Depositphotos

Poseł PiS Maks Kraczkowski wyjaśnia na antenie Trójki zasady działania takiego rejestru. Tłumaczy, jakie informacje byłyby w nim umieszczane i kto miałby do nich dostęp. - Jest to instytucja, której nie musimy się obawiać - zapewnia. - Nie bójmy się rozwiązań, które funkcjonują w innych krajach świata - dodaje.

Senator PO Kazimierz Kleina zauważa, że trzeba uszczelniać polski system podatkowy, ale jednocześnie apeluje, żeby go całkowicie nie dyskredytować. - Idea działania systemu jest taka, że urząd skarbowy ma współpracować z podatnikiem i ma mu życzliwie pomagać - zaznacza.

Goście Kuby Strzyczkowskiego rozmawiają o problemach państwa dotyczących szczelności systemu podatkowego. Mówią o sposobach na ograniczenia wyłudzeń w zakresie VAT i przedstawiają plusy oraz minusy powstania centralnego rejestru podatników.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Maks Kraczkowski (poseł PiS, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki), Kazimierz Kleina (senator PO), dr Irena Ożóg (doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski), Jacek Czarnecki (przedstawiciel Stowarzyszenia Podatników w Polsce), Bogusław Półtorak (redaktor naczelny portalu Bankier.pl), prof. Aleksander Surdej (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
Data emisji: 28.10.2015
Godzina emisji: 12.09

iwo/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Spór o likwidację podatków i składek ZUS

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 14:39
W audycji "Za, a nawet przeciw" pytaliśmy, czy można utrzymać państwo po zlikwidowaniu podatku dochodowego PIT i składek na ZUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy obietnice wyborcze zostaną zrealizowane?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 18:34
Wiele grup zawodowych czy społecznych może się cieszyć. Pod warunkiem wszakże, że PiS zrealizuje obietnice wyborcze.
rozwiń zwiń