X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Libera tłumaczy Kawafisa, Kawafis tłumaczy rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 15:31
Antoni Libera dokonał najnowszego przekładu wierszy Konstandinosa Kawafisa. Poezja stała się pretekstem dla wnikliwej analizy dzisiejszej sytuacji w Polsce.
Audio
  • Libera tłumaczy Kawafisa, Kawafis tłumaczy rzeczywistość

Jest znawcą twórczości Samuela Becketta i tłumaczem jego dzieł, autorem autobiografii przesyconej fascynacją mistrzem - "Godot i jego cień" i bestsellerowej powieści "Madame". Goszcząc w "Trójce po trzeciej", całe spotkanie Antonii Libera ujął w klamrę dwóch wierszy greckiego poety w przekładzie własnym.

 

Czekając na barbarzyńców - czyta Antonii Libera

 

- Należy traktować ten wiersz jako uniwersalne przesłanie, z taką intencją był pisany - zauważył Libera. Wyjaśnił, że pewne demokracje w rozkładzie czy zmierzchające społeczeństwa, szukają racji bycia w widmie wspólnego wroga. Pozwala im to przedłużyć poczucie jedności, wspólnoty.

- My się w Polsce przyzwyczailiśmy, że mamy wspólnego, zewnętrznego wroga - przypomniał pisarz. Po wojnie, w latach komunizmu sabotaż był cnotą. Wyrażał się w stałym nieposłuszeństwie, pogardzie wobec pracy. – Tak wyglądała nasza walka z reżimem - powiedział tłumacz dzieł Samuela Becketta.

Natomiast teraz - zdaniem pisarza - tak daleko została uśpiona świadomość zagrożenia, iż myślimy, że nic nam już nie zagraża, że znajdujemy się w jakiejś fantastycznej sytuacji. - Formalnie jest to prawda, ale tak mocne tego podkreślanie jest ryzykowne, bo zagrożenia zawsze będą - dodał.

W mniemaniu Libery bardzo niepokojące są aktualne wydarzenia na polskiej scenie politycznej. - Ja się nie zajmuję polityką, ale jako obywatel jestem przerażony niebywale niemądrą polaryzacją postaw - zauważył tłumacz. Jego zdaniem, znając polską historię, powinno się wiedzieć, że zaognianie konfliktów, doprowadzanie do skrajności - czego świadkami jesteśmy od mniej więcej pół roku - może prowadzić do nieszczęścia.

- Na antagonizmie wewnętrznym może wygrać tylko jakaś trzecia siła zewnętrzna i wiadomo jaka to jest siła - ostrzegł Libera i mocno podkreślił, że Rosja nie zrezygnowała z walki posiadanie wpływu na Polskę.

Drugi wiersz Konstandinosa Kawafisa zaproponowany przez Liberę w audycji nosi tytuł "Powinni się byli zatroszczyć". - Ten wiersz to monolog skrajnego cynika, różne więc skojarzenia możemy sobie wokół niego snuć - zakończył pisarz.

Powinni się byli zatroszczyć - czyta Antonii Libera

 

Audycji "Trójka po trzeciej" można słuchać na antenie Trójki codziennie od poniedziałku do piątku kilka minut po 15-ej.

 

(asz)

Czytaj także

Od faktów do fikcji: Samuel Beckett

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2009 13:15
22 grudnia 2010, godz. 21:30
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ucywilizować kontrakt jamalski

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2010 17:31
- Z jakiegoś powodu zarząd PGNiG i polski rząd wspierają niekorzystne dla nas rozwiązania i są rzecznikami Gazpromu - stwierdził Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wotum nieufności dla Pawlaka za umowę gazową

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2010 11:35
Klub PiS rozważa złożenie wniosku o wotum nieufności wobec wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Ma to związek z renegocjonowaną umową gazową z Rosją.
rozwiń zwiń