Nienawiść w internecie. Oto, co na portalach robią młodzi ludzie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 16:19
Młodzi, a właściwie bardzo młodzi ludzie odwracają się od Facebooka. Nawet zarząd najsłynniejszego na świecie portalu społecznościowego musiał przyznać, że zauważa spadek liczby młodych użytkowników. Dokąd zatem przenoszą się nastoletni internauci?
Audio
  • Niebezpieczne portale, pułapki zakupowe i szalone święta - o tym wszystkim w audycji Gabrieli Darmetko (Świat zwariował/ Trójka)
Eksperci przestrzegają, że internet sprzyja blokowani mechanizmu empatii, co może być bardzo groźne, szczególnie dla dzieci i młodzieży.
Eksperci przestrzegają, że internet sprzyja blokowani mechanizmu empatii, co może być bardzo groźne, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Foto: Glow Images/ East News

Na przykład do portalu ask.fm, który staje się coraz popularniejszy także w Polsce. Dawid Pacha, specjalista do spraw mediów społecznościowych tłumaczy, że użytkownicy tego portalu odpowiadają na nim na różnego rodzaju pytania, przy czym ich profile są publiczne, a zabawa nie jest radosna i niewinna.

- Przypomina to trochę pamiętniczki znane z dzieciństwa, czy zeszyty, w których kiedyś zadawało się pytania i udzielało odpowiedzi. Jednak fakt, że profile są publiczne sprawia, że ujawniane są tam bardzo różne rzeczy i dochodzi często do wzajemnego obrażania się użytkowników – opowiadał ekspert w audycji "Świat zwariował".
Ask.fm zrzeka się odpowiedzialności i nie moderuje publikowanych treści. Żeby się tam zarejestrować trzeba mieć 13 lat. – To jednak w praktyce nie jest przestrzegane. Natomiast wzrastająca popularność portalu to chyba trochę sposób na odejście z miejsc, w których są też rodzice tych młodych ludzi – dodał Dawid Pacha.
Jednak nienawistne komentarze, których mnóstwo jest na ask.fm mogą doprowadzać do prawdziwych tragedii. - Do dziś przynajmniej 10 osób popełniło samobójstwo po różnego rodzaju przygodach z ask.fm – przestrzegał gość Trójki.
Michał Pozdał, ekspert ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej tłumaczył natomiast, że użytkownicy ask.fm, to "zwyczajna młodzież, z bardzo różnych środowisk i różnych rodzin”. – Mam wrażenie, że oni tam głównie zdobywają popularność i obserwują innych. Ta wirtualna popularność i zdobywanie fanów to bardzo ważny aspekt. Natomiast druga grupa to osoby, które chcą sobie znaleźć idoli – powiedział gość Trójki.
Eksperci przestrzegają jednak, że internet sprzyja blokowani mechanizmu empatii. Czym może to grozić i jak to możliwe, że młodzi ludzie lekka ręką niszczą innym życie przez złośliwe komentarze? Między innymi o tym usłyszą Państwo w nagraniu audycji.
O czym jeszcze mówiliśmy w programie "Świat zwariował”? Sprawdziliśmy jakie triki stosują sprzedawcy, aby zachęcić nas do zakupów, opowiedzieliśmy o najnowszych trendach w stylizacji choinek, a także o tym, jak wyglądają przygotowania do świąt w USA i Chinach (sprawdzili to nasi korespondenci Marek Wałkuski i Tomasz Sajewicz).
"Świat zwariował" to cykl programów Gabi Darmetko poświęconych współczesnemu człowiekowi, internetowi i łamaniu schematów. Zapraszamy do słuchania.

(ei)

Czytaj także

Troll parenting – gdy rodzice ośmieszają swoje dzieci w sieci

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 13:00
Dogryzanie, obrażanie, negatywna motywacja – to metody coraz częściej stosowane przez rodziców wobec dzieci… w internecie. – Pamiętajmy, że to, co wrzucamy do sieci, zostaje tam już na zawsze, tego nie da się wymazać – przestrzega Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internet niczym przejście dla pieszych: niebezpieczeństwo czyha zawsze

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 15:24
- Internet nie jest ulotny, wszystko w nim zostaje. To kolejna karta, którą w naszym życiu zapisujemy. Trzeba się rozglądać na prawo i na lewo, nawet jeśli wydaje nam się, że mamy zielone światło - powiedział Osiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komputery w szkołach? "Dla dzieci są szkodliwe"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 01:20
Czy używanie komputera prowadzi do głębszego zrozumienia świata? Czy raczej cyfrowa rzeczywistość uwstecznia nas i doprowadza do "cyfrowej demencji"? Odpowiedzi na to pytanie w "Klubie Trójki" szukał prof. Manfred Spitzer.
rozwiń zwiń