Czy transhumanizm nas odczłowieczy?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2014 15:52
Transumanizm to ideologia postulująca użycie nauki i techniki do przezwyciężenia ludzkich ograniczeń i do poprawy jakości życia. Czy wszczepienie sobie słuchawek do uszu, albo kamery do oka może być groźnym odebraniem indywidualizmu i wolnej woli?
Audio
  • Czy transhumanizm nas odczłowieczy? (Świat zwariował/ Trójka)
Czy już wkrótce, żeby np. osiągać lepsze wyniki sportowe, będzie trzeba zastępować części ciała wynalazkami technologicznymi?
Czy już wkrótce, żeby np. osiągać lepsze wyniki sportowe, będzie trzeba zastępować części ciała wynalazkami technologicznymi? Foto: Glow Images/ East News

Adam Roter, entuzjasta transhumanizmu wskazuje na bardzo ważną granicę, jaka istnieje między protetyką, czyli nadrabianiem pewnych niedoborów ciała, a ulepszaniem się. - Chociaż jest przykład biegacza Oscara Pistoriusa, w przypadku którego protezy, czyli element uzupełniający niedobór właśnie, okazały się nawet lepsze, niż nogi - powiedział Roter.
Jak transhumanizm wygląda w praktyce? Pewien Amerykanin wszczepił sobie słuchawki w małżowiny uszne. - Jego przypadek wzbudził szalone zainteresowanie, bo on zrobił to metodą chałupniczą. Jest cała subkultura ludzi, którzy specjalizują się w takich modyfikacjach ciała - dodał Adam Roter.
Czy to oznacza, że nieuchronnie zbliżamy się do ery cyborgów? Dziennikarz Piotr Gnyp przekonuje, że ludzie już powoli stają się cyborgami. - Chodzi np. o modyfikację pamięci, która działa współcześnie zupełnie inaczej. Nie pamiętamy numerów telefonów, bo mamy je w smartfonie, na którego patrzymy tuż po przebudzeniu się; nie pamiętamy tras, bo specjalne mapy też mamy w smartfonach - mówił gość Gabrieli Darmetko.  
Hologramy, czyli jak "Gwiezdne wojny" zmieniają nasze życie>>>
Tymczasem etyk prof. Jacek Hołówka uspokaja, że człowiek jest tak skomplikowany, że maszynom nie będzie łatwo przejąć nasze najważniejsze cechy. - Sytuacja groźna stanie się wtedy, kiedy ograniczona będzie nasza autonomia, czyli jeśli będziemy włączeni do jakiegoś źródła informacji i poddamy się temu, jeśli jakaś władza odbierze nam indywidualność - tłumaczył etyk.
Prof. Hołówka przypomina jednak, że nasz mózg działa tak, że właściwie do ostatniej chwili możemy decydować o sobie. - Nie można odczytać naszych myśli, to mrzonka. (…) Jak długo mogę sam wybierać i decydować o sobie, to choćby były to najgłupsze wybory, pozostanę sobą i żadne maszyna tego nie zmieni  - dodaje.
W audycji "Świat zwariował" odwiedziliśmy też miejsce, w którym bardzo kreatywnie można spędzić czas i własnoręcznie zrobić np. nietypowy prezent dla ukochanej osoby.
Natomiast ekspertom w dziedzinie mediów zadaliśmy pytanie o przyszłość telewizji w dobie rozwoju internetu. Naszym gościem był też Łukasz Jakóbiak, który nie mogąc znaleźć pracy w telewizji, właśnie w sieci stworzył własny program. "20m2 Łukasza" to talk-show o ciągle rosnącej popularności. Jak to wszystko się zaczęło? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

Audycję "Świat zwariował" przygotowała Gabriela Darmetko.

(ei, asz)

Czytaj także

Poliamoria. W takich związkach ludziom nie grozi nuda?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 16:30
- Z całą pewnością, świadomie mogę powiedzieć, że kocham kilkanaście osób - mówi w audycji "Świat zwariował" poliamorysta Grzegorz Andrzejczyk Bruno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Walkiewicz o odkrywaniu radości życia

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 07:50
Z jednej strony mają wszystko, o czym ich rodzice mogli tylko zamarzyć, z drugiej - nie potrafią się z tego cieszyć. Młodzi ludzie coraz częściej nie widzą sensu w życiu i nie wiedzą, co z nim robić. O tym, dlaczego tak jest i jak to zmienić, opowiedział psycholog Jacek Walkiewicz.
rozwiń zwiń