Czy wielkie korporacje przejmą władzę nad światem?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 18:13
Nowoczesne technologie wdzierają się do naszego życia, a my nie zwracamy na to szczególnej uwagi. Niedługo możemy obudzić się w świecie, w którym nie będą rządzić politycy, ale korporacje.
Audio
  • Czy wielkie korporacje przejęły władzę nad światem? (Świat zwariował/Trójka)
Czy wielkie korporacje przejmą władzę nad światem?
Foto: Glow Images

- Korporacje coraz bardziej wchodzą w sferę polityczną, nawet kształtują pewnego rodzaju kulturę i ład społeczno-polityczny - mówi prof. Andrzej Markowski ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Dodaje, że około 50 proc. światowego PKB jest kreowane przez wielkie, międzynarodowe korporacje. - One z pewnością nie boją się żadnego państwa afrykańskiego, czy z Ameryki Łacińskiej. Jeżeli ktokolwiek na te korporacje ma jakiś wpływ to Stany Zjednoczone, ewentualnie Unia Europejska czy Chiny - twierdzi.

Gość Gabrieli Darmetko opowiada, że kiedy patrzy się na różne aspekty funkcjonowania korporacji wygląda na to, że w wielu przypadkach państwa narodowe są u nich petentem. - Polityka mieszkaniowa w wielu państwach bardziej zależy od decyzji banków niż rządów. To jest niebezpieczną nowinką - uważa.

W audycji mówiliśmy także o diecie paleolitycznej i męskich... rajstopach. Zapraszamy do wysłuchania całego dźwięku.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Świat zwariował

Prowadziła: Gabriela Darmetko

Gość: prof. Andrzej Markowski

Data emisji: 16.11.2014

Godzina emisji: 11.05

(mp, ei)

Czytaj także

TOR - internetowe błogosławieństwo czy przekleństwo?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 22:00
Internet to największy bazar na świecie. Nie wychodząc z domu, możemy kupić co nam się zamarzy. Niestety w internecie kwitnie też handel towarami zabronionymi, a policja z całego świata zastanawia się, jak można sobie z tym procederem poradzić...
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mordor na Domaniewskiej", czyli takie życie w korporacji

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 10:15
- Najczęściej używanym tu słowem jest skrót ASAP, czyli as soon as possilble (najszybciej jak to tylko możliwe). Wszystkie maile w "korpo" są opatrzone takim słowem - mówi o pracy w warszawskim "Mordorze" Paulina Owczarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drukarkę 3D może mieć każdy. Po co?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2014 16:00
Może służyć do produkcji zabawek i gadżetów, ale też części ciała, czy… broni. Drukarka 3D staje się urządzeniem powszechnie dostępnym, a my obalamy mity na temat jej zastosowania. Czy zatem drukowany pistolet może być groźny?
rozwiń zwiń