Czy Polacy potrafią się z siebie śmiać?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2014 20:41
- W internecie najbardziej widać naszą chęć odreagowania kompleksów - mówi profesor Wojciech Burszta, antropolog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Audio
  • Czy Polacy potrafią się z siebie śmiać? (Świat zwariował/Trójka)
Polacy często żartują i kpią z innych w internecie
Polacy często żartują i kpią z innych w internecieFoto: Glow Images/East News

Użytkownicy mediów społecznościowych nierzadko natykają się na strony obśmiewające rzeczywistość tzw. Polski B, na innych fanpage'ach internauci kpią z polskiego absurdu. Czy to, że śmiejemy się z rzeczy, których teoretycznie powinniśmy się wstydzić, oznacza, że mamy do siebie dystans?

- W niektórych sytuacjach potrafimy się z siebie śmiać, jednak dużo chętniej śmiejemy się z osób, które np. nie należą do tej samej klasy społecznej, które nam estetycznie nie odpowiadają, które mniej cenimy - mówi prof. Wojciech Burszta i dodaje, że to cecha charakterystyczna dla "społeczeństw peryferyjnych, które mają skomplikowaną i depresyjną historię". - Dlatego jest różnica między humorem angielskim i naszym - puentuje gość Trójki.

W audycji mówiliśmy także o gadżetach odpowiadających na sztucznie wykreowane potrzeby, zaśmiecaniu kosmosu, a także edukacyjnej grze komputerowej "Professor Why".

***

Tytuł audycji: Świat zwariował

Prowadząca: Gabriela Darmetko

Goście: Paweł Łuków (etyk), Konstanty Młynarczyk (magazyn "Chip"), Karol Wójcicki (Centrum Nauki Kopernik), twórca profilu "Polaki Biedaki Cebulaki" na Facebooku, prof. Wojciech Burszta (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej), Mateusz Marmołowski (współtwórca gry "Professor Why").

Data emisji: 14.12.2014

Godzina emisji: 11.05

(mk/mp)

Czytaj także

TOR - internetowe błogosławieństwo czy przekleństwo?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 22:00
Internet to największy bazar na świecie. Nie wychodząc z domu, możemy kupić co nam się zamarzy. Niestety w internecie kwitnie też handel towarami zabronionymi, a policja z całego świata zastanawia się, jak można sobie z tym procederem poradzić...
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mordor na Domaniewskiej", czyli takie życie w korporacji

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 10:15
- Najczęściej używanym tu słowem jest skrót ASAP, czyli as soon as possilble (najszybciej jak to tylko możliwe). Wszystkie maile w "korpo" są opatrzone takim słowem - mówi o pracy w warszawskim "Mordorze" Paulina Owczarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drukarkę 3D może mieć każdy. Po co?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2014 16:00
Może służyć do produkcji zabawek i gadżetów, ale też części ciała, czy… broni. Drukarka 3D staje się urządzeniem powszechnie dostępnym, a my obalamy mity na temat jej zastosowania. Czy zatem drukowany pistolet może być groźny?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poślubieni frankowi. Dramat o młodych Polakach

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2014 16:45
Waluta była tania, a mieszkanie było marzeniem. Tym sposobem setki tysięcy młodych Polaków wpakowały się w bardzo poważne tarapaty.
rozwiń zwiń