Samookaleczanie - częsty problem wśród młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 14:23
Wydawać by się mogło, że nikt świadomie nie rani swojego ciała. Jednak są osoby, które przeżywają tak poważne problemy psychiczne, że ból fizyczny przynosi im ulgę.
Audio
  • Samookaleczanie - coraz częstszy problem wśród młodzieży (Świat zwariował/Trójka)
Wydawać by się mogło, że nikt świadomie nie rani swojego ciała. Jednak są osoby, które przeżywają tak poważne problemy psychiczne, że ból fizyczny przynosi im ulgę
Wydawać by się mogło, że nikt świadomie nie rani swojego ciała. Jednak są osoby, które przeżywają tak poważne problemy psychiczne, że ból fizyczny przynosi im ulgęFoto: Kiran Foster/Flickr

Samookaleczanie to coraz powszechniejszy problem wśród dzieci i młodzieży. Jak mówi Lucyna Kicińska, terapeutka pracująca przy telefonie zaufania pod numerem 116 111, o tym jak sobie robić krzywdę młodzież dowiaduje się głównie z internetu. - Bardzo często samookaleczanie jest pokazywane jako skuteczny sposób radzenia sobie z problemami - opowiada.
Psychoterapeutka Natalia Żuk tłumaczy, że odczuwanie bólu przynosi ulgę. - Takie sytuacje są związane z tym, że doświadczamy bardzo sprzecznych, konfliktowych emocji z którymi nie umiemy sobie inaczej poradzić. To dotyczy młodych ludzi, bo oni mają sporo sytuacji konfliktowych, są w wieku dojrzewania, więc wyskoków emocjonalnych mają sporo. Także dlatego, że mają kontakt z autorytetami, osobami, które sprawują nad nimi opiekę czy władzę. Samoagresja przynosi chwilową ulgę - dodaje.

***

Tytuł audycji: Świat zwariował

Prowadząca: Gabriela Darmetko

Goście: Lucyna Kicińska (terapeutka) Natalia Żuk (psychoterapeutka), Magda Wysok (agentka nieruchomości), Konstanty Młynarczyk (Magazyn "Chip").

Data emisji: 01.02.2015

Godzina emisji: 11.05

(mp)

Czytaj także

Dyktatura idealizmu. Jak się jej nie poddać?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 16:12
- Nigdy nie będziemy z siebie zadowoleni i nie będziemy czuć się dobrze, dopóki będziemy uzależniali zadowolenie z siebie od zewnętrznych wymiarów. Cała sztuka polega na tym, żeby nie porównywać się z innymi. Najlepiej porównywać się z samym sobą - mówi w audycji "Świat zwariował" Anna Braniecka - psycholożka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Preppersi przygotowują się na wszystko. I ostrzegają: nie śmiejcie się

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2014 16:02
Adolf Kudliński preppersem jest już kilkadziesiąt lat. W swoim gospodarstwie pod Kielcami ma zapasy, które pomogą mu przetrwać, bez żadnej pomocy z zewnątrz, nawet kilka miesięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biznes z przyjacielem. Dobry czy zły pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 14:44
Znamy się jak łyse konie, wszystko o sobie wiemy i, co więcej, mamy wspólny, wspaniały pomysł na biznes. Coś takiego nie może się nie udać. A jednak…
rozwiń zwiń