X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mindfulness, czyli sztuka świadomego życia

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 20:00
Zabiegani, zapracowani, przez co nerwowi szukamy źródła równowagi psychicznej i zdrowia. Trenerzy medytacji wyciągają pomocną dłoń i podpowiadają: - Umiejętność nakierowania naszej uwagi na ciało powoduje, że organizm uzyskuje spokój - zdradza gość "Dobronocki" Michael Sanderson, nauczyciel techniki medytacyjnej mindfulness.
Audio
  • Medytacja lepsza od antydepresantów, mindfulness rewolucyjną sztuką świadomego życia (Dobronocka/Trójka)
Mindfulness, czyli sztuka świadomego życia
Foto: Glow Images/East News

To, że medytacja pomaga w życiu, udowodniono już wiele lat temu, ale nawet psychoterapeuci początkowo nie chcieli w to uwierzyć. Medytuje coraz więcej osób i nie dziwią już plakaty informujące, że "medytacja jest lepsza od antydepresantów". Medytować może każdy, bo sztuka ta nie jest już zarezerwowana jedynie dla buddystów, joginów i mnichów w klasztorach kontemplacyjnych.
Coraz popularniejszą metodą staje się tzw. mindfulness, czyli sztuka świadomego życia. Mindfulness to termin tłumaczony jako "uważność" lub "uważna obecność". Ze względu jednak na brak idealnego słowam w języku polskim, terapeuci zachowują oryginalny termin.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>
Najczęściej cytowana definicja mindfulness wyjaśnia, że to szczególny rodzaj uwagi: świadomej i skierowanej na bieżącą chwilę. - Nasze życie dzieje się w teraźniejszości, w pojedynczych bieżących chwilach. Jednakże, ponieważ przez większość czasu jesteśmy "w kołowrocie" aktywności ukierunkowanych na jakieś cele, a przez nasz umysł przepływa nieustanny potok myśli, jesteśmy mało świadomi tego, czego doświadczamy w danym momencie. W tym stanie zmniejszonej świadomości, często działamy jakby automatycznie, nawykowo kierowani przez lęki i pragnienia - przekonują propagatorzy metody.
- Dlatego, by żyć efektywnie, musimy być zdyscyplinowani - wyjaśnia w Trójce Michael Sanderson nauczyciel medytacji. - I właśnie wtedy z pomocą przychodzi medytacja mindfulness, która uczy nas nabierania dystansu - dodaje gość Dariusza Bugalskiego.

Mindfulness jest sztuką świadomego życia, gdyż poprzez systematyczną samoobserwację i badanie natury własnego umysłu daje możliwość znalezienia harmonii, radości i mądrości w życiu. Polega na rozwijaniu umiejętności pełnego skupiania uwagi na tym, czego się w danej chwili doświadcza.

- Umiejętność skupienia się na tym co ważne, jest niezwykle istotne w naszej pracy i w życiu prywatnym - podkreśla Alicja Krata, która technikę mindfulness uprawia i popularyzuje. - Jeżeli zastosujemy odpowiednie ćwiczenia, wiemy jak oddychać, myślimy o swoim ciele, to jesteśmy w stanie uzyskać spokój i bardziej konstruktywnie myśleć, lepiej zaplanować, albo wręcz dokonać świadomego wyboru co jest dla nas najważniejsze - mówi Alicja Krata i dodaje, że wprowadzenie się w taki stan może zaowocować tym, że wcale nie rezygnujemy z obowiązków, które nam przynosi życie, ale dzięki uwadze i spokojowi jesteśmy w stanie robić wręcz więcej.
Michael Sanderson podkreśla, że w technice mindfulness niezwykle ważne jest to, że dzięki treningowi uzyskujemy harmonię pomiędzy ciałem, uczuciami oraz emocjami. -  Bo wszystko wywodzi się z ciała, w ciele rodzi się i brak kontaktu pomiędzy tymi obszarami, co daje nam niekompletny obraz naszej psychiki - uważa gość "Dobronocki”.
Dla kogo jest medytacja i dlaczego warto ją stosować? Jak służy ciału i duszy? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji,  którą poprowadził Dariusz Bugalski (w zastępstwie Grażyny Dobroń).

Audycji "Dobronocka" można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek, między północą a godziną 2.00.

(ah/ei)

Czytaj także

Za długo śpimy, zbyt często się myjemy...

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 17:00
- Codzienny gorący prysznic z użyciem mydła czy innych środków myjących jest szkodliwy, bo niszczymy powłokę lipidową. Skóra staje się przesuszona, podatna na podrażnienia, szybciej się starzeje - wylicza Grażyna Dobroń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie pozwól, aby droga do domu przyjaciół zarosła"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 17:02
- Łatwo się mówi: mieć przyjaciół, rodzinę. Trzeba nad tym pracować. Trzeba być z ludźmi, być dla nich. Wówczas, gdy los nas doświadcza, mamy z czego czerpać. Przyjaciele i rodzina są naszą siłą - mówi Elżbieta Olszewska, mama niewidomej Zuzi, wiceprezes fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Bubrowiecki o sekretach sukcesu: relaks i salami

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 15:25
- To wcale nie kolejne osiągnięcia przyniosą nam szczęście, ale raczej poczucie szczęścia da nam siłę do kolejnych sukcesów - mówił w Trójce pedagog Andrzej Bubrowiecki, autor poradnika "Liczy się efekt. Jak pobudzić swoją produktywność".
rozwiń zwiń