Agresja, napady gniewu, niezadowolenie. Kim jest choleryk i jak z nim żyć?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 09:00
Choleryk to osoba, która często te same, pełne emocji sytuacje odbiera zupełnie inaczej, niż otoczenie. - Taki człowiek nie słyszy siebie. Natomiast wewnętrznie uznaje tylko swoje racje i niosą go emocje - mówiła w Trójce psychoterapeutka Katarzyna Miller.
Audio
  • Agresja, napady gniewu, niezadowolenie. Kim jest choleryk i jak z nim żyć? (Dobronocka/Trójka)
Agresja, napady gniewu, niezadowolenie. Kim jest choleryk i jak z nim żyć?
Foto: Glow Images/East News

Od lat uznaje się, że są cztery, podstawowe typy osobowości: melancholik, flegmatyk, choleryk i sangwinik. Katarzyna Miller tłumaczyła w Trójce, że te pojęcia cały czas funkcjonują i nie zdezaktualizowały się. - Niby są to określenia staroświeckie i trochę niedzisiejsze, a jednak nie powstało nic, co by wytępiło te nazwy. Są to wyjątkowo trafne określenia, ludzie je kojarzą i przyporządkowują do siebie - zaznaczyła ekspert.

Przyjęło się, że cholerycy przejawiają tendencje do ciągłego niezadowolenia i agresji. Silnie przeżywają emocje oraz mają dużo energii życiowej. Głównym pragnieniem choleryków jest dominacja, a od innych oczekują podporządkowania się i uznania dla swojej ciężkiej pracy. Skąd u nich takie cechy? Zdaniem Miller, nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi.

- Wszystko jest wieloczynnikowe, człowiek jest bardzo skomplikowany i utkany z przeróżnych rodzajów nici. Cholerycy część zachowań przejmują w genach - po przodkach - ale część nabywają z wiekiem, wynikają z ich doświadczeń życiowych - tłumaczyła ekspert.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Gość Trójki mówiła, że cholerycy są niezwykle nieprzewidywalni, ale paradoksalnie w ich zachowaniu złość jest potrzebna. - Złość jest niejako dopełnieniem naszych uczuć. Trzeba umieć się złościć, wyrazić sprzeciw. Dziecko, które jest zastraszone, zniewolone, nie potrafi mówić "nie", a jego "tak" to tylko objaw podległości - podkreśliła psychoterapeutka. - Od złości łatwo się jednak uzależnić. Ona niesie na fali, która pędzi i trzeba umieć pewne rzeczy równoważyć - dodała.

Miller stwierdziła, że choleryk często zupełnie inaczej odbiera dane sytuacje niż osoby w jego otoczeniu. - On wewnętrznie uznaje tylko swoje racje i niosą go emocje. Ciężko mu cokolwiek przetłumaczyć - wyjaśniła.

Jak opanować napady gniewu? Jak postępować z miłym na co dzień człowiekiem, który - zazwyczaj bez żadnych zwiastunów zbliżającego się wybuchu - potrafi zacząć krzyczeć, żeby po chwili się uspokoić i powiedzieć, że mu głupio? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji,  którą poprowadził Jerzy Sosnowski (w zastępstwie Grażyny Dobroń).

Audycji "Dobronocka" można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek, między północą a godziną 2.00.

(mr/ei)

Zobacz więcej na temat: Jerzy Sosnowski psychologia

Czytaj także

Śmiech to bardzo skuteczna broń - dostępna bez zezwoleń!

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 10:15
Trudne sytuacje zdarzają się nam niemal codziennie. Nie każdy jednak potrafi z nich wyjść z twarzą. Tylko nieliczni, gdy życie ich zaskoczy, z triumfem odcinają kupony. Większość z nas w takich momentach wolałaby zapaść się pod ziemię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trafna ocena samego siebie to umiejętność niezwykle cenna

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 14:15
- Przyglądając się ludziom zamieszkującym ten świat, wydaje się, że u większości osób samoocena bywa często przyczyną kłopotów - mówi Aleksandra Piotrowska, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie mażę się, ale marzę o…" - by ludzie nas nie wykluczali ze społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 14:00
- Kiedyś pomyślałam sobie, że gdy przyjdzie taki moment, że nie będę potrafiła porozmawiać z koleżanką o odcieniu jej nowej farby do włosów, to oznaczać to będzie, że czas umierać, bo choroba dziecka mną tak zawładnęła, że zniknęłam z tego świata - mówi Hanna Barełkowska, mama chorego na autyzm Jerzyka, autorka książki "Nie mażę się, ale marzę o…".
rozwiń zwiń