Dlaczego warto mieć kolorowe wega-życie?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 16:30
Wegetarianizm to nie tylko sposób odżywiania, ale przede wszystkim życiowa postawa. Czy warto rozważyć przejście na wegetarianizm? Co kieruje ludźmi, którzy decydują się przejść na taką dietę? Mówili o tym goście audycji "Dobronocka".
Audio
  • Dlaczego warto mieć kolorowe wega-życie? (Dobronocka/Trójka)
Fantazja w kuchni jest niezbędna jeśli chcę się stworzyć kulinarne dzieło sztuki
Fantazja w kuchni jest niezbędna jeśli chcę się stworzyć kulinarne dzieło sztukiFoto: Glow Images/East News

Małgorzata Desmond, specjalistka medycyny żywienia, mówiła, że bycie wegetarianinem, czy weganinem, to przede wszystkim świadomy wybór. Ekspert podkreśliła, że te osoby, które zmieniły swoje nawyki żywieniowe w większości są zadowolone z takiej decyzji.

- Najczęstsze komentarze, z którymi się spotykam dotyczą odkrywania. Słyszę często, że dzięki przejściu na wega-życie ludzie poznali wiele nowych produktów, nowych źródeł białka, a ich dieta stała się bardziej urozmaicona - tłumaczyła ekspert.

Gość Trójki dodała, że złe bilansowanie takiej diety może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, ale cały czas w Polsce kierujemy się stereotypami. - Mamy teraz dużą wiedzę na temat wegetarianizmu. Z badań wynika, że dorośli wegetarianie i weganie są szczuplejsi niż reszta populacji. Jednocześnie nie oznacza to, że są słabsi. Posiadamy silne dowody naukowe na to, że chorują mniej na choroby krążenia (30 proc. mniej), nowotwory (18 proc. mniej), a także cukrzycę i nadciśnienie - wyjaśniła specjalistka medycyny żywienia.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Zatem dlaczego często boimy się przejść na wegetarianizm i posmakować innego życia? Małgorzata Desmond mówiła, że jest wiele mitów na temat diety wegetariańskiej, a największy dotyczy białka. - Wszyscy myślą, ci których udziałem są te stereotypy, że głównym i jedynym źródłem białka są jaja i mięso, ewentualnie nabiał. To błąd - stwierdziła gość Trójki. - Białko jest również w roślinach i co ciekawe, jest to białko pełnowartościowe - dodała Desmond.

Joanna Bylinka, psycholog, psychoterapeutka, mówiła z kolei, że stereotypy na temat wegetarianizmu oczywiście istnieją i wbrew pozorom są potrzebne. - Dopóki nie zweryfikujemy pewnych przekonań, pewnego sposobu myślenia, to będziemy ponosili w związku z tym straty. Jeśli chodzi o wegetarianizm mamy wiele takich stereotypów, które nie są oparte o dowody naukowe i aktualną wiedzę, tylko o tradycję, czy przekonania rodzinne - zaznaczyła psycholog.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Dobronocki"  można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek od północy do godz. 2.00.

mr/mp

Czytaj także

Uwaga na gluten - on może nieźle namieszać w naszych organizmach

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 14:21
Nie trzeba jeść golonki, smażonej ryby, tłustej gęsi czy jaj w majonezie, żeby przejść zawał. Często zdarza się, że organizm atakuje sam siebie. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dieta bogata w kwasy Omega-3 nie wystarczy. Niezbędny jest kwas DHA!

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 15:05
Skrót DHA warto zapamiętać, bo choć rzadko jeszcze mówi się o tym kwasie, potrzebujemy go w naszej diecie coraz bardziej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz odnosić sukcesy? Kluczowe jest zachowanie równowagi!

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 18:38
- Trudno jest być szczęśliwym w życiu i odnosić sukcesy zawodowo, gdy mamy problemy z własnym ciałem. Obecnie najchętniej rozwiązywalibyśmy wszystkie trudności łykając tabletkę czy pijąc coś. Nie ma jednak drogi na skróty. Podstawą jest praca ze sobą, praca nad sobą - mówi Jan Gliński, którego odpowiedzialność osobista w jednej z firm sięgała miliarda euro.
rozwiń zwiń