X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Skokowski: podróże to dojrzewanie w intensywnym tempie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 22:22
- Podróżuję, bo to kocham, kocham autostop. Ten etap jeszcze trwa, w pewnym momencie się skończy, ale nie za szybko. To najciekawszy środek transportu. W podróży można się sprawdzić - uważa Przemek Skokowski, autor książki "Autostopem przez życie".
Audio
  • Skokowski: podróże to dojrzewanie w intensywnym tempie (Dobronocka/Trójka)
Przemek Skokowski
Przemek Skokowski Foto: autostopem-przez-zycie.pl

I dodaje, że w samotnej podróży jest się "tu i teraz", nie ma przeszłości, zachowujesz się tak jak ci najbardziej odpowiada. Nie musisz spełniać wymogów i nacisków otoczenia.

Gość "Dobranocki" przyznał, że w podróży "jesteśmy narażeni na zupełnie nowe sytuacje, na które musimy się nauczyć reagować". - Dla mnie obecnie jest to jedna z wielu ścieżek samodoskonalenia i rozwoju - dodał.

Jego ostatnia wyprawa to 26 tys. km z Gdańska do Birmy przez Litwę, Łotwę, Rosję, Kazachstan, Kirgistan, Chiny, Laos i Tajlandię. Tematem scalającym tę trasę stało się życie dzieci. Spotykał się z nimi, dając pocztówki od dzieci z Europy.

Ten pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Teraz podpisuje się wyłącznie pod "podróżą z przesłaniem" podobnie jak dr Joanna Heidtman, psycholog, również podróżniczka. Według Heidtman ludzie podróżują, żeby przebudzić stępione przez rutynę zmysły. - Czasem wcale nie trzeba ruszać się z miejsca, czasem wystarczy kontakt z innym człowiekiem - uważa.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Przemek Skokowski opowiadał też m.in. o swoim projekcie "Pocztówki z Europy". - W tym roku poprosiłem ludzi o wysłanie listów z miejsc, w których mieszkają i napisanie krótkiej wiadomości dla dzieci pokrzywdzonych przez los. Dostałem 780 pocztówek, które wziąłem ze sobą w podróż i w trakcie niej organizowałem spotkania w domach dziecka. Z wolontariuszami tłumaczyliśmy kartki na języki lokalne, a dzieci odpisywały do nadawców - mówił.

Przemek Skokowski powiedział, że dzięki podróżowaniu dowiedział się także wiele o sobie. Podczas zagranicznych wojaży najbardziej bał się malarii. - Faceci z reguły nie chorują, tylko nawet przy katarze od razu walczą o życie. (…) Kiedy byłem w Laosie dotarło do mnie, że jestem strasznie daleko od domu, a służba zdrowia jest tam na niskim poziomie. Wówczas wdech i wydech, no i trzeba poprosić anioła stróża, żeby wszedł na "wyższy level opiekuńczości" - dodał.

/

Podróżnik zwrócił uwagę na otwartość i serdeczność ludzi, których spotykał na swojej drodze. Jedna z najpiękniejszych historii, która mu się przytrafiła, miała miejsce podczas podróży w Kirgistanie. - Wychodziłem już z miasta, gdy zatrzymał się mężczyzna i spytał czy mnie podwieźć. Wsiadłem do samochodu, zaczęliśmy rozmawiać, a on zaprosił mnie do siebie. Poznałem jego żonę, matkę i dwie córeczki. Przygotowali też kolację, kładąc na stół wszystko. co mieli. Ten człowiek dał mi siebie, nie oczekując niczego w zamian. Jego żona nie pracuje, a on w sezonie letnim sprzedaje warzywa. Gdy się z nimi żegnałem, kobieta podeszła do mnie i poprosiła tylko o plecak dla swojej córeczki. Wówczas nie wytrzymałem i się rozkleiłem. Później opisałem tę historię na blogu www.autostopem-przez-zycie.pl. Ludzie, którzy to przeczytali sami się zorganizowali i wysłali do tej rodziny paczki - powiedział.

Przemek Skokowski zdradził, także cel kolejnej swojej podróży. W drugiej połowie października chce wyruszyć na Antarktydę. - Podróże mnie zmieniły, to dojrzewanie w intensywnym tempie. Doświadczenie dużej liczby rzeczy, które zawsze odciskają piętno na tym, kim jesteśmy. I to jest jeden z powodów, dla których polecam podróże autostopem - powiedział.

Rozmawiała Grażyna Dobroń.

"Dobronocki"  można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek od północy do godz. 2.00.

(to, ei)

Czytaj także

O uwolnieniu Smauga i o miejscu gdzie chciało się spać, a spać nie było można

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2014 10:51
Akcja "Uwolnić Orkę, Smauga". Z takim postanowieniem jechałem do portu kolejny raz rano, już ze wszystkimi gratami, żeby prosto ruszyć w drogę. A jak będzie obsuwa? No właśnie, wtedy zamierzałem okupacyjnie przesiadywać w poczekalni. Nie ruszę się, choćby nie wiem co.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaplanuj wakacje marzeń. Lepiej samodzielnie czy w większej grupie?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 17:00
Lada moment wakacje, czyli czas wyjazdów. Najczęściej jeździmy z ekipą z pracy lub wybieramy wczasy rodzinne. Czasem jednak warto pomyśleć o wyprawie solo, bo im więcej osób tym trudniej zrobić coś wspólnie i mieć z tego frajdę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Droga drodze nierówna

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 11:32
Nie tak dawno, zaledwie wczoraj pisałem o świetnych ekwadorskich drogach. Rzeczywiście tak wczoraj myślałem. Dziś myślę już nieco inaczej…
rozwiń zwiń