Terapia Bowena zdobywa Polskę. Kilka ruchów, które uleczą ciało?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 09:23
Gdy odczuwamy ból, często sięgamy po tabletki. Tymczasem są inne sposoby. Od niedawna w Polsce można skorzystać z tzw. techniki Bowena. Stosujące ją terapeutki mówią, że jest ona dobra dla wszystkich i na każdy rodzaj schorzeń. Co na to medycyna?
Audio
  • Kilka ruchów, które uleczą twoje ciało. Terapia Bowena zdobywa Polskę (Dobronocka/Trójka)
Terapia Bowena zdobywa Polskę. Kilka ruchów, które uleczą ciało?
Foto: Glow Images/East News

Terapia Bowena powstała w Australii w latach 50. Jest bardzo popularna w Europie Zachodniej, a niedawno dotarła do Polski. Wymyślił ją Tom Bowen. - Nie sugerował się on wiedzą medycyny uniwersyteckiej, nie znał anatomii, za to bazował na własnej intuicji i niesamowitych zdolnościach obserwacyjnych - mówi Grażyna Rokosz, szefowa stowarzyszenia Bowtech, zrzeszającego terapeutów tej techniki w Polsce.

Bowen obserwował ciało ludzkie i przebiegające przez nie wibracje. Opracował ruchy i strategię postępowania z pacjentem, ale tego nie dokumentował, wszystko miał w głowie. Dopiero jego uczniowie, małżeństwo Ossie i Elaine Rentsch opracowali podręczniki i metodę nauczania techniki.

- Jego uczniowie obserwowali, uczyli się terapii po to, aby ją stosować, a jednocześnie dostali błogosławieństwo, żeby tę terapię spisać i po śmierci Toma Bowena uczyć jej na całym świecie - wyjaśnia Hanna Opiła, terapeutka w stopniu mistrzowskim.

Autor tej techniki zmarł w 1982 roku. Dziś rząd Australii uznaje ją za oficjalną metodę leczniczą, jest ona nawet refundowana.

Na czym polega terapia? Na pierwszy rzut oka przypomina masaż lub refleksoterapię, ale bardzo się od nich różni. Na początku przeprowadzany jest wywiad medyczny. Pacjent mówi o swoich dolegliwościach i największych problemach. Terapeuta stara się w nich pomóc, ale ponieważ metoda ta opiera się w dużej mierze na samoleczeniu, to ciało pacjenta decyduje, które choroby zwalczy na początku.

- Ani terapeuta, ani pacjent nie powinni decydować o tym, za co się wziąć. W terapii Bowena każdy ruch, który wykonujemy na ciele pacjenta, oddziałuje na cały organizm i tak naprawdę to organizm pacjenta podejmuje decyzję w jakiej kolejności i w jakim tempie dokonywać naprawy - tłumaczy Hanna Opiła.

Terapeuta podczas sesji z pacjentem wykonuje pojedyncze ruchy na ciele. Po każdym z nich robi się kilkuminutową przerwę. - Ruchy wprowadzają daną część ciała w delikatną wibrację, która przenosi się przez układ nerwowy do mózgu, a mózg te wibracje traktuje jako impuls do zapoczątkowania procesów samoleczenia - wyjaśnia Hanna Opiła.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Co ciekawe, nadal nie wyjaśniono, dlaczego terapia jest taka skuteczna. - Nie ma badań naukowych stwierdzających na jakiej zasadzie działa terapia Bowena - mówi Grażyna Rokosz.

Są natomiast badania potwierdzające jej skuteczność. W latach 70. na zlecenie australijskiego rządu przeprowadzono testy na kilkunastu tysiącach pacjentów i dowiodły one, że 88 proc. osób leczonych przez Bowena wykazało albo całkowite wyzdrowienie, albo znaczącą poprawę stanu zdrowia. Tylko 12 proc. osób nie wykazało znaczących zmian, ale nie znalazł się ani jeden pacjent, którego stan się pogorszył.

Goście Trójki wyjaśniają, że jest to terapia na wszystko i dla wszystkich, bo pomaga się zrelaksować i uruchomić układ immunologiczny. - A przecież gdy jesteśmy zestresowani, układ immunologiczny nie pracuje pełną parą - dodaje Grażyna Rokosz.

Rozmawiała Grażyna Dobroń.

"Dobronocki"  można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek od północy do godz. 2.00.

(bk, ei)

Czytaj także

Nauczyć się przezwyciężać stres!

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 18:08
- W Polsce wciąż pracownik jest wykorzystywany do końca. Co się z nim stanie później, nie ma znaczenia, bo jest kolejna następnych, którzy przyjdą na jego miejsce. Starając się obniżyć napięcie z tym związane sięgamy po alkohol, marihuanę - ocenia Robert Rutkowski, psychoterapeuta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masaż, który porusza serce i pozwala odzyskać kontakt z ciałem

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 03:30
Praktykujący mówią o nim "peloszka", dla amatorów jest PeLoHą, czyli masażem, którego autorem jest Alan Earle. Ma on na celu przywrócić lekkość, kontakt z ciałem i pozwolić na nie patrzeć z troską i miłością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz odnosić sukcesy? Kluczowe jest zachowanie równowagi!

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 18:38
- Trudno jest być szczęśliwym w życiu i odnosić sukcesy zawodowo, gdy mamy problemy z własnym ciałem. Obecnie najchętniej rozwiązywalibyśmy wszystkie trudności łykając tabletkę czy pijąc coś. Nie ma jednak drogi na skróty. Podstawą jest praca ze sobą, praca nad sobą - mówi Jan Gliński, którego odpowiedzialność osobista w jednej z firm sięgała miliarda euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego warto mieć kolorowe wega-życie?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 16:30
Wegetarianizm to nie tylko sposób odżywiania, ale przede wszystkim życiowa postawa. Czy warto rozważyć przejście na wegetarianizm? Co kieruje ludźmi, którzy decydują się przejść na taką dietę? Mówili o tym goście audycji "Dobronocka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec z kolejkami do lekarza? Do Polski wchodzi telemedycyna

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 13:12
Ta bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych forma kontaktu z lekarzem, zaczyna znajdować uznanie także w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomóż swojemu ciału się uzdrowić!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 14:00
Technika Bowena to nie kolejny rodzaj masażu, ale seria precyzyjnych chwytów i tylko tam, gdzie trzeba. Potem ciało odpoczywa. W taki sposób pobudza się organizm do samoregulacji, samo naprawy.
rozwiń zwiń