Rodzinna kostka Rubika

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2009 00:00
Rodzina działa jak kostka Rubika. Są różne rodzaje kolorów, ale trzeba tak nimi operować, żeby powstała całość. Podobnie w rodzinie - ludzie wzajemnie się uczą i na siebie wpływają.

Dobrze jak puzzle dają się ułożyć - wtedy jest ciąg pokoleniowy, akceptacja społeczna,więź emocjonalna i duchowa. Często jednak ogniwa z puzzli wypadają  i mimo prób nie ma całości. Wówczas  przecinamy więzy rodzinne, próbujemy zbudować i ułożyć własną kostkę Rubika, ale przecież człowiek działa w pewnym systemie. Czy można z niego wyjść, kiedy się chce? Kiedy bezwzględnie trzeba wyjść, czy mamy jakieś obowiązki względem tych, których zostawiamy? Gościem Trójki, tuż po północy, będzie Magdalena Mastalerz, psycholog, psychoterapeuta.  Zapraszam do rozmowy.  Grażyna Dobroń

Zobacz więcej na temat: Grażyna Dobroń psychologia

Czytaj także

"To jest cywilizacyjny spór o rodzinę"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2010 17:43
W Europie toczy się cywilizacyjny spór o rodzinę - podkreślają uczestnicy VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego. Podejmowane są próby, by zrównać tradycyjny model rodziny z różnymi modelami związków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spełnienie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 00:00
Wystarczy być zadowolonym, by ludzie zaczęli zazdrościć pytając, co on takiego ma, czego mi brakuje i odsunęli się. Wolimy więc nie okazywać radości, za to chętnie wyrażamy smutek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Satysfakcjonujące życie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2009 00:00
Wiele osób nie jest zadowolonych z własnego życia więc z nastaniem jesieni - proszę dać sobie szansę na tę zmianę. Filarem zmiany jest odrodzenie kontaktu z samym sobą. Jak korzystać z umysłu, ciała i ducha, by dobrze, satysfakcjonująco żyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co niesiemy ze sobą przez pokolenia?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2009 00:00
Mój 40-letni znajomy rzadko myśli o sobie, o swoim szczęściu. Nawet tygodniowy wyjazd na wakacje przychodzi mu z trudem, mama zazwyczaj gorzej się czuje, mdleje, po przyjeździe mówi jak mogłeś mi to zrobić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przypodobać się

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2009 00:00
Każdy z nas zrobi dużo, żeby przypodobać się drugiej osobie. Może to jest normalne, że jak komuś na czymś zależy, to się ugnie. Prym wiodą politycy, sportowcy, "elity", ale tak dzieje się też w pracy, w rodzinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dobrze żyć z ludźmi i pozostać sobą

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2009 00:00
Wobec ludzi staramy się być mili, uprzejmi i eleganccy. Nerwy "chowamy do kieszeni" i "stroszymy pióra". Udajemy kogoś innego. Oczywiście, kiedy odreagowujemy, najczęściej w domu, konflikty narastają, walczymy o cokolwiek, byle się nie zgadzać ...
rozwiń zwiń