Budzić empatię

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2009 00:00
Mówi się, że ten, kto potrafi współczuć, jest dobrym człowiekiem. Współczucie jest cnotą, której nie ma na liście w momencie urodzenia, ale jest możliwością, którą może wykształcić każdy z nas. Normalnie, w wieku przedszkolnym, kiedy dzieci ...

Mówi się, że ten, kto potrafi współczuć, jest dobrym człowiekiem. Współczucie jest cnotą, której nie ma na liście w momencie urodzenia, ale  jest możliwością, którą może wykształcić każdy z nas. Normalnie, w wieku przedszkolnym, kiedy dzieci uczą się rozpoznawać własne emocje, powstaje empatia. Dom rodzinny odgrywa tu kluczową rolę. Ale kiedy brakuje nam  tego w dzieciństwie, czy jesteśmy już  na przegranej pozycji? Czy i jak można nauczyć się współczucia w dorosłym życiu i jak ono wpłynie na relacje z innymi, osobiste losy i losy świata? Czy empatia czyni cuda? Porozmawiajmy...

Zapraszam na spotkanie z Marcjanną Przychocką, psychologiem, tuż po północy. Grażyna Dobroń

Czytaj także

Rodzinna kostka Rubika

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2009 00:00
Rodzina działa jak kostka Rubika. Są różne rodzaje kolorów, ale trzeba tak nimi operować, żeby powstała całość. Podobnie w rodzinie - ludzie wzajemnie się uczą i na siebie wpływają.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamiast szukać winnych

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2009 00:00
Być w dobrych relacjach z bliskimi, rodziną, kolegami z pracy - to wielka sztuka.Wymaga otwartości, "poskromienia" emocji, doskonalenia i pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dogadywać się

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2009 00:00
Z jednymi ludźmi rozumiemy się bez słów, z innymi jest nam trudniej od samego początku. Używamy tych samych wyrazów, a jednak nie potrafimy się zrozumieć. Z czego to wynika?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co niesiemy ze sobą przez pokolenia?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2009 00:00
Mój 40-letni znajomy rzadko myśli o sobie, o swoim szczęściu. Nawet tygodniowy wyjazd na wakacje przychodzi mu z trudem, mama zazwyczaj gorzej się czuje, mdleje, po przyjeździe mówi jak mogłeś mi to zrobić.
rozwiń zwiń