Szkodliwe substytuty miłości

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 11:19
- Obserwując dzisiejsze rodziny rzadko widzę dzieci przytulane przez rodziców, najczęściej włączamy im telewizor bądź grę, by je zająć. Bardzo często te dzieci sięgają po słodycze i słodkie napoje - mówiła w Trójce dr Grażyna Pająk, biolog.
Audio
Szkodliwe substytuty miłości
Foto: Glow Images/East News

Jedzenie dostarcza nam przyjemności. Dopóki nic nam nie dolega i nie mamy nadwagi, nie zastanawiamy się nad jakością spożywanych pokarmów. Dodatkowy problem stanowi fakt, że to, co zdrowe, uważamy za niesmaczne.

Dzieciom najbardziej smakują słodycze, potrawy typu fast food, chipsy. A rodzicom łatwiej jest ustąpić. - W Polsce już dobrze znamy wiele skutków ubocznych takiego żywienia. Jest coraz więcej alergii, otyłości, ADHD. I nie chodzi tylko o nadmiar słodyczy, ale wszystkich przetworzonych węglowodanów - wyjaśniła dr Grażyna Pająk.

Również dorośli nie pozostają obojętni na przetworzone składniki pokarmowe. - Pozornie, nasze ciało przystosowuje się do sztucznych produktów, których spożywamy coraz więcej - powiedziała.

W rzeczywistości natomiast zaczynamy źle się czuć, słabnąć, chorować. - Dopiero zrównoważona dieta, w której dostarczamy organizmowi odpowiednią ilość niezbędnych witamin, minerałów i składników zaczyna on funkcjonować naprawdę dobrze - podkreśliła biolog.

Dr Pająk dodała od razu dodała, że sama żywność nie wystarczy. - Nasza żywność jest tak przetworzona, że często musimy korzystać z suplementów - podsumowała.

 

Dlaczego ciemny cukier jest lepszy od białego? Jak sklarować masło i który typ metaboliczny spala szybciej? Odpowiedź na to i wiele innych pytań, a także ciekawe przepisy i dietetyczne triki poznasz słuchając całej audycji "Dobronocka, 10 października".

 

"Dobronocki" możemy słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek od północy do 2.

(asz)

Czytaj także

Jedz mądrze – w pracy

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2011 17:48
Czy Polacy jedzą regularnie i zdrowo? Jak wyglądają nasze posiłki gdy jesteśmy w pracy? W Czwórce podpowiadamy, jak należy dobrze jeść.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Większym widelcem zjesz mniej

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2011 14:27
Rozmiar ma znaczenie. Amerykańscy naukowcy dowodzą, że na to ile posiłku zjemy, ma wpływ wielkość kęsów.
rozwiń zwiń