Odnaleźć ciszę w sobie

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 15:00
W dzisiejszym świecie trudno o ciszę, czasem jest ona dla nas wręcz niewygodna. Ale to właśnie dzięki niej możemy pracować nad sobą, rozwijać się, stawać bardziej kreatywnymi.
Audio
Odnaleźć ciszę w sobie
Foto: Glow Images/East News

W "Dobronocce" właśnie o ciszy i milczeniu, które - podobnie jak rozmowa - są istotą człowieczeństwa i potrzebne są w życiu. Dlaczego ludzie boją się milczenia, nieufnie odnoszą się do medytacji i wszelkimi sposobami próbują zagadać ciszę? – Kiedy mówimy, jesteśmy bezpieczni, a gdy przychodzi cisza, stajemy się odrobinę bezradni – wyjaśnia trener Marek Rożalski.

W zachowaniu ciszy potrzebna jest nie tylko potworna wręcz dyscyplina, ale także nauczyciel, człowiek, który pozwoli zachować granice w ciszy, nauczy nas pracować w ciszy nad sobą. - Trzy tygodnie byłam w ciszy, bez zbędnych słów, potrzeb, dynamiki życia. To naprawdę przynosi korzyści. W ciszy człowiek dociera do własnej głębi, skupia rozproszone siły i odnawia swoje zdolności - przekonuje Grażyna Dobroń.

Nie ma jednego sposobu na odnalezienie strefy ciszy w sobie - to może być muzyka, taniec, nurkowanie, albo medytacja. Stany medytacyjne pozwalają nam dotrzeć głębiej do naszej duszy. - Myślimy obrazami, dźwiękami i emocjami, cała sprawa polega na tym, żebyśmy wiedzieli do czego medytacja ma służyć: do wyciszenia, czy większej kreatywności - mówi Rożalski. Ekspert przekonuje, że najłatwiej zacząć przygodę z ciszą za sprawą spokojnej wizualizacji w przyjaznym świecie, tam gdzie możemy zatrzymać się w swoim myśleniu. - Przymknąć oczy, nie ruszać się i pozwolić sobie na błądzenie umysłu po przyjaznym lesie czy łące. To jest pierwszy krok do uspokojenia umysłu – podkreśla gość Trójki.

Jak podążać w kierunku ciszy i myślenia oraz jak wiele może się w naszym życiu zmienić, gdy  odnajdziemy właściwy dystans między milczeniem i rozmową, dowiesz się słuchając całej audycji "Dobronocka - 6 lutego 2012".

"Dobronocki" można słuchać w poniedziałki od północy do 2.00 w nocy.

(ed)Zobacz więcej na temat: Grażyna Dobroń psychologia

Czytaj także

Cisza prawdę Ci powie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 12:17
Chcąc sprostać wymaganiom współczesnego świata pędzimy, walczymy, zapominamy o młodzieńczych marzeniach. Przebywanie w ciszy może pomóc odkryć siebie na nowo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójka Pod Księżycem [25 marca 2011]

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2011 00:00
Inaczej niż zwykle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka przemawiania

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 12:00
- Dobry mówca to ten, kto jest maksymalnie szczery i nigdy nie uczy się mowy na pamięć, to także żywy gestykulant – tłumaczy Marek Rożalski, trener biznesu.
rozwiń zwiń