Dlaczego warto ponownie sięgnąć po dotyk?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 16:00
- Każdego dotyku możemy się nauczyć. Ten dobry, jest najpiękniejszym, którego najbardziej potrzebujemy. Źródło tkwi w naszym wychowaniu i przyzwyczajeniach na ile potrafimy okazywać bliskość - mówi Wioletta Tuchowska, psycholog.
Audio
Przytulmy się
Przytulmy sięFoto: Glow Images/East News

To, że zbyt rzadko dotykamy się, przytulamy, wynosi się z domu, gdzie kontakt między rodzicami był powściągliwy, a my nie dostaliśmy w odpowiednim czasie swojej porcji "głasków". Ludzie chłodni emocjonalnie często funkcjonują w naszej kulturze i za standardowe uznawane jest to, że nie okazują sobie serdeczności przez dotyk. Wreszcie - jak przypomina Grażyna Dobroń - tzw. chłodna  elegancja kojarzona jest z inteligencją, taktem, profesjonalizmem i perfekcjonizmem. - Może właśnie m.in. z tego powodu, prawie połowa Polaków nie radzi sobie psychicznie ze sobą. Czy da się coś z tym zrobić? Tak. Warto ponownie sięgnąć po  DOTYK – przekonuje Grażyna Dobroń wraz z ekspertem - Wiolettą Tuchowską, psychologiem i nauczycielką dotyku.

Jesteśmy kolejnym już pokoleniem "niedotykalskich". A gdy kultura nie grzeszy dotykiem, ludzie bardziej cenią zmysł wzroku, jednocześnie jakby zapominając, że w sytuacjach krytycznych to właśnie dotyk jest nie do zastąpienia – daje wsparcie, pocieszenie, pozytywną energię i ciepło. - Maleńkie dziecko postrzega cały świat przez dotyk – zauważa gość Trójki. Psycholog tłumaczy, że często w dorosłym życiu spragnieni dotyku, próbujemy go sobie zrekompensować …jedzeniem. - To mechanizm zastępczy, człowiek je, aby zrobiło mu się ciepło jak wtedy, kiedy jest dotykany. Bez dotyku ani rusz! - przekonuje Wioletta Tuchowska.

W audycji także o tym dlaczego naszego domy od kilku pokoleń nie zawsze są ciepłe i jak to zmienić, a także jak dobroczynny wpływ na małe dzieci ma masaż Shantala wywodzący się z tradycji hinduskiej. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Dobronocka - 5 marca 2012".

Czytaj także

366 dni do bycia szczęśliwym

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 15:50
Przed nami cały rok, żeby poprawić samopoczucie, ocenę i budować własne szczęścia poprzez marzenia, postanowienia i działanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przytuleni idźmy przez życie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 12:30
Obchodzony dziś Międzynarodowy Dzień Przytulania ustanowiono, by uświadomić nam, jak ważny jest w naszym życiu dotyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma niewinnych kłamstw

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 12:38
- "Białe kłamstwo" pomniejsza nasze dobre relacje z ludźmi, zawęża je, zamyka, a otwartość, nawet jeśli czasem jest trudniejsza, je rozszerza - ostrzega dr Joanna Heidtman, psycholog i socjolog.
rozwiń zwiń