Pośpiech - nasz życiowy rytuał

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2012 17:40
– Najpierw zaczynamy gonić "króliczka" (pieniądze, karierę), a gdy już go złapiemy, to zaczynamy ponosić konsekwencje tej pogoni. Nasz organizm odmawia współpracy – mówi Aneta Styńska, psycholog.
Audio
Pośpiech - nasz życiowy rytuał
Foto: Fot.: Glow Images

"Ciężkie czasy, dziwne czasy, Panie mój" - śpiewał przed laty Andrzej Sikorowski. Dzisiaj "ciężkie" można zamienić na "wściekłe", bo tempo i szybkość liczą się wyjątkowo. Byłoby jednak o wiele zdrowiej, gdyby w naszym świecie było miejsce na różne prędkości i żeby nikogo to nie dziwiło.
Aneta Styńska , psycholog, opowiada, że gdy wcześniej pracowała na etat, nie potrafiła nawet spokojnie spać. –  Wszystko mnie denerwowało, bolało, ciągle chorowałam – wspomina tamte czasy. Teraz, gdy pracuje na własną rękę, z domu, ma czas na spokojnie życie i wychowywanie dzieci.  Przyznaje, że mogłaby zarabiać więcej pracując w korporacji, ale możliwość życia we własnym tempie jest dla niej o wiele ważniejsza od pieniędzy.

Gość Grażyny Dobroń krytycznie wypowiada się o pakietach socjalnych oferowanych przez wiele firm. – To są tak naprawdę narzędzia, które uzależniają człowieka od danej instytucji.  Niestety, ludzie się na to łapią – mówi.

Więcej o tym, jak wybrać właściwą prędkość swojego życia w dźwięku "Dobronocka" - 26.03.2012.
Audycji "Dobronocka" można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek między północą a 2. Zapraszamy.

(pg)

Czytaj także

Godzinka na przemyślenia nie zaszkodzi

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 15:47
- Sami sobie narzucamy system zniewolenia, który nas ciągle pogania, każe coś robić. Nazywamy to tradycją, rytuałem czy przyzwyczajenie, ale trzeba się zastanowić na ile pozwalają nam one realizować własny życiowy plan - mówi psycholog Aneta Styńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzeba pomagać z wyczuciem

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 17:15
- Każdy z nas ma inną granicę dla tego, co jest osobiste i prywatne – mówi psycholog Barbara Korczyńska. Ekspert radzi jak pomagać i uniknąć przy tym rozwiązań "siłowych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy związek zamienia się w więzienie

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2012 14:41
- Relacje między ludźmi pełne są oczekiwań, potrzeb, zranień. Ta układanka to często trudny kawałek chleba. Jeśli jednak towarzyszy jej długotrwałe cierpienie mamy do czynienia ze związkiem toksycznym - mówiła w Trójce psycholog Barbara Korczyńska.
rozwiń zwiń