Pokonaj grypę… cukrem!

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 11:00
- Bierzemy do buzi łyżeczkę cukru i czekamy aż się rozpuści, wypluwamy. Bierzemy następną łyżeczkę. Tak bawimy się od pół godziny do kilku godzin. Po 4 godzinach można w ten sposób wyleczyć zaawansowaną grypę - mówi w Trójce dr Grażyna Pająk, biolog i dietetyk.
Audio
Pokonaj grypę cukrem
Foto: Glow Images/East News

Jeśli jest mróz - atakują wirusy, z kolei gdy temperatura na plusie - rozwijają się zakażenia bakteryjne. Jak się wzmacniać w tych okolicznościach, co jeść, z czego rezygnować, jak dbać o psychikę dorosłych i odporność u dzieci? Odpowiedzi znajdą Państwo w Trójkowej "Dobronocce". - Można ćwiczyć na miodzie, może to być też sól - mówi dr Grażyna Pająk i wyjaśnia, że trzymanie cukru, czy soli w ustach do rozpuszczenia, pozwala faktycznie oczyścić śluzówkę.

Jak dbać o zimową kondycję i jak ją poprawić? Wiadomo, że suche powietrze osłabia nasz organizm, podobnie jak brak tlenu. - Gdy chodzimy na spacery, otwieramy okna, nawilżamy powietrze. Jeśli do tego odżywiamy się właściwie, nie mamy dużo złogów i zanieczyszczeń w organizmie, dzięki czemu nie chorujemy - opowiada gość Grażyny Dobroń. Warto uświadomić sobie, że stres w połączeniu z nieodpowiednim odżywianiem szybko odbije się na naszym zdrowiu.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>

Mamy w diecie wiele składników, które osłabiają nasz organizm. Stany zapalne bardzo szybko wyzwala gluten, laktoza, olbrzymia ilość fruktozy, cukru i kwasy tłuszczowe tzw. trans. -  Warto omijać szerokim łukiem kukurydzę, mamy zamiast tego groch i fasolkę - zwraca uwagę dr Grażyna Pająk. Modyfikowane składniki naszej diety także przyczyniają się do częstszych niż kiedyś alergii.

- Przy przeziębieniach bardzo często wystarczy zastosować cynk, magnez, selen i witaminę C. Oprócz metody cukrowej przy problemach z zapaleniem płuc, oskrzeli, problemów z gardłem sprawdzony sposób to okłady z oleju rycynowego - radzi gość Trójki.

Jak komponować dietę, by przez zimę przejść zdrowo i w dobrym humorze? Odpowiedzi znajdą Państwo w dźwięku.

Audycji "Dobronocka" można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek między północą a 2. Zapraszamy.

Czytaj także

Szkodliwe substytuty miłości

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 11:19
- Obserwując dzisiejsze rodziny rzadko widzę dzieci przytulane przez rodziców, najczęściej włączamy im telewizor bądź grę, by je zająć. Bardzo często te dzieci sięgają po słodycze i słodkie napoje - mówiła w Trójce dr Grażyna Pająk, biolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zachować dobry nastrój w chłodne dni?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 13:05
- Czekolada z chili jest doskonała w okresie jesiennym: rozgrzewa organizm, poprawia pracę nerek, poprawia nastrój, jest nam ciepło, świetnie się czujemy i życie jest piękne - mówi dr Grażyna Pająk, dietetyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokonaj zimę właściwą dietą

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 15:38
Kiedy temperatury za oknem spadają, powinniśmy zadbać o to, by w naszej kuchni one wzrastały. Chili, imbir, kurkuma, pieprz ratują w mroźne zimowe dni!
rozwiń zwiń