Zastanów się dwa razy, zanim sięgniesz po bułeczkę

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 18:00
Oddając się sobotnio-niedzielnemu obżarstwu możemy nabawić się: pszennego brzucha, wałeczków tłuszczu, męskich cycków i bandziochów! A to wszystko dopiero czubek góry lodowej, bo przypadłości może być znacznie więcej.
Audio
Zastanów się dwa razy, zanim sięgniesz po bułeczkę
Foto: PAP/Stefan Kraszewski

W polskiej tradycji jedzenie chleba to podstawa. Bułeczka, kromeczka, kanapeczka pojawia się w jadłospisie przedszkolaka, ucznia, pracownika czy robotnika. Okazuje się jednak, że warto z pieczywa zrezygnować.

- To, co mamy w chlebie obecnie, powinno skłonić nas do rezygnacji z niego - stwierdza w rozmowie z Grażyną Dobroń dr Michał Mularczyk. - Kiedyś chleb był robiony z mąki, teraz mamy produkty chlebopodobne - dodaje doktor.

Według Michała Mularczyka mąka, która jest obecnie używana do wyrobu pieczywa, jest kilkadziesiąt razy modyfikowana, a przy modyfikacjach genetycznych powstają nowe białka. - Mamy coraz gorszą jakość i właściwie nieprzewidywany skład - mówi gość "Dobronocki".

Dietetyk Sylwia Leszczyńska zwraca uwagę, że pszenica to w 70 procentach węglowodany. - Tam są amylopektyny, które bardzo szybko przekształcają się we krwi w cukier. - Poziom glukozy na pewno wolniej podniesie się po zjedzeniu pieczywa pełnoziarnistego, bo zawiera ono dużo więcej minerałów i witamin, ale zawsze trzeba zwracać uwagę na jakość chleba - podkreśla dietetyk. Jak się okazuje, teraz w kupnym pieczywie np. razowym, i tak znajdziemy dużą domieszkę mąki pszennej. 

W audycji goście powoływali się na książkę "Dieta bez pszenicy. Jak pozbyć się pszennego brzucha" dr. Williama Davisa, kardiologa, który napisał: "Biegałem każdego dnia, a mimo to miałem nadwagę, cukrzycę i 15 kg dodatkowo wokół pasa". Nie jest to kolejna książka o diecie, a raczej obserwacja i wiedza poparta badaniami, co dzieje się z nami, kiedy wcinamy ciastka, chleby i makaron.

Wszystkich, którzy narzekają  na poziom cukru, problemy sercowe, zapalenie trzustki, brak koncentracji, wieczne procesy zapalne i "brak woli", by przestać jeść kolejną "zdrową" pełnoziarnistą kromkę zapraszamy do wysłuchania audycji!

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>
Audycji "Dobronocka" można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek między północą a 2. Zapraszamy.

Czytaj także

Na zimne stopy i dłonie - kompocik!

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 16:02
- Coraz mniej dziś jemy gorących potraw, zup, prawie nie pijemy kompotów. Gdy jeszcze spada temperatura otoczenia, dochodzi do wychłodzenia organizmu - ostrzega dr Grażyna Pająk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umysł zamiast leków? To działa

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 15:14
- Różne techniki mentalnego wpływu działają na nasze zdrowie - mówi w Trójce psycholog Paweł Jan Mróz. Wyobraź więc sobie przeziębienie jako coś śliskiego i brudnego, a potem zamień na piękne, przyjemne w dotyku, kolorowe ...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieta perfekcyjna jest nieatrakcyjna!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 13:00
Perfekcyjna w domu, w pracy, w łóżku. Kobiety same podkopują sobie własną pozycję. - Bycie perfekcyjnym wydaje się bardzo niepokojącym trendem - uważa Joanna Heidtman, psycholog.
rozwiń zwiń