Dietą w cukrzycę. "Po dwóch miesiącach widać bardzo wyraźne efekty"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 13:00
– Nie da się oszukać organizmu. Jeżeli pozwalamy sobie skubnąć jakieś zakazane rzeczy, to zaczynamy zaburzać procesy w naszym organizmie i widać to od razu w wynikach badań – mówi dr Grażyna Pająk, biolog i dietetyk.
Audio
  • Cukrzyca i otyłość – można zwalczyć je samemu (Dobronocka/Trójka)
Dietą w cukrzycę. Po dwóch miesiącach widać bardzo wyraźne efekty
Foto: Glow Images/ East News

Cukrzyca to choroba numer 1 naszych czasów. Często łączy się z otyłością i w tym zestawie jest przyczyną chorób serca, różnych stanów zapalnych, w tym Hashimoto, otępienia czy raka. Okazuje się jednak, że niemal całkowicie wywołana jest przez czynniki środowiskowe i styl życia.

Wspomniane przyczyny cukrzycy pozwalają stwierdzić, że niemal w 100% można jej zapobiegać i ją leczyć - twierdzi dr Mark Hyman,  konsultant do spraw zdrowia Białego Domu, który w książce "Koniec z cukrzycą i otyłością" przedstawił punkt po punkcie, jak to zrobić. To instrukcja obsługi człowieka XXI wieku, który chce odzyskać zdrowie raz na zawsze.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Dr Grażyną Pająk, biolog i dietetyk zaznacza, że każdy powinien wyeliminować z diety cukry, syrop fruktozowy, gluten oraz kwasy tłuszczowe trans. Z kolei większość z nas przyjmuje za mało tłuszczów właściwych, które znajdują się na przykład w maśle.
Jeżeli zdecydujemy się na przejście na dietę bezglutenową powinniśmy odstawić wszelkie odmiany pszenicy, kaszę manną, kuskus, orkisz, ale również na pewien okres czasu żyto i jęczmień, a także owies.
Gościem audycji była także Joanna Figlewska, tłumaczka książki "Koniec z cukrzycą i otyłością”.

Audycji "Dobronocka" można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek między północą a 2. Zapraszamy.

Zobacz więcej na temat: cukrzyca otyłość zdrowie

Czytaj także

Pijesz napoje ze słodzikiem? Są gorsze niż z cukrem

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 12:16
Picie napojów w wersji "light" bardziej naraża na cukrzycę typu 2, niż spożywanie tych słodzonych zwykłym cukrem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierworodny łatwiej zapada na cukrzycę

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 00:02
I nie tylko. Okazuje się, że kolejność narodzin może mieć wpływ na zdrowie dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edyta Wojtczak o swoim życiu z cukrzycą

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 12:02
Pielęgniarka i edukatorka diabetyczna Edyta Wojtczak nie jest tylko teoretykiem w tej dziedzinie, bo sama od 25 lat choruje. – I zapewniam, że można normalnie żyć i rodzić zdrowe dzieci – mówiła w „Czterech porach roku”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie chcę żyć bez nowej trzustki"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 11:00
- Przeszczep to dla mnie nowe, lepsze życie - mówi Małgorzata, której przygoda ze słodką chorobą zaczęła się 25 lat temu, gdy jako 9-letnie dziecko usłyszała diagnozę: cukrzyca. Najgorsze były zastrzyki i powikłania jakie niosła ze sobą choroba.
rozwiń zwiń